Çev-Gön Big Jump İçin Hasankeyf’teydi

  Tarih ve doğa dostlar insan zinciri ile Dicle Nehrine atadılar.Kızıltepe ÇEV-GÖN de bu insan zinciri ile oratk olup afiş ve önlükleri ile Dicle Nehrine atladılar.

Her yıl Avrupa da Nehirlerin yaşaması  için düzenlenen büyük atlama etkinliğine bu yıl Türkiye’de katılıyor.Büyük atlama  big jump  nehirlerin yaşaması için tüm Avrupa da  2005 yılından bu yana temmuzun ikinci Pazar günü aynı saate  binlerce insanın nehirlere atlamasıyla gerçekleşiyor.
Geçtiğimiz yıl büyük atlama Avrupa nın 20 ülkesinde 400 farklı alanda düzenlenmişti.
Bu yıl büyük atlama etkinliği Hasankeyf ‘te ayrıca Halfeti Tunceli alakır ve burdur da düzenleniyor.
Hasankeyf’teki büyük atlama nın amacı ılısu barajı projesi  tehdit altında olan  Hasankeyf  ve Dicle  nehri ne  dikkat çekmek oldu.
  Büyük atlama  Batman  Diyarbakır  bölge il ilçe  doğa Severeler Hasankeyf girişimi çevreciler ve yurt dışından gelen yetkililer ve basın da katıldı.Bu organizeyi düzenleyen Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Düzenlendi.
   Bölgenin  UNESCO dünya mirası ilan edilmesinin isteyen ve açıklama yapan ılısu barajı  projesinin iptal edilmesinin  UNESCO tarafında  talep edilmiştir.

    Bu duyarlılık etkinliğe Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği ÇEVGÖN ‘de katılım sağlandı etkinliğe renk verdi  Çev-Gön başkanı Menduh Çakar çok basın ve medya ile röportaj yaptı.  Kızıltepe ÇEV-GÖN’nün çalışmalarını anlatı Hasankeyf  için ve çevre  ekolojiye ne kadar duyarlı olduklarını anlatı Çev-Gön’nün sloganı olan [TARİHİ BOĞMAKLA  İNSANLARI BOĞMAKLA EŞ DEĞERDİR]  söyledi tarihine kültürüne mirasına diline  örf ve adetlerine sahip çıkmayan  bir halk gelecek için umutlu olamazlar dedi
   Onun için biz Kızıltepe ÇEVGÖN olarak daima  kuruluş amacımız doğrultusunda daima sizlerleyiz dedi .

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri