Kızıltepe Çev-Gön’den Meclise Yeşil Hat Teklifi

 

Qoser -Çölleşme dünyayı tehdit ediyor.

İnsanların geçim kaynağını tehdit ediyor.

Çölleşme toprağın verimliliğini azaltarak sonuçta açlık yoksuzluk ve hata ekonomik ve politik sorunlara yol açabiliyor.Gönümüze kadar devam eden tahakkümcü ekonomik ve siyasal sistem dünyayı daha yaşanılamaz hale gelmektedir.

Ortadoğuda yılardır devam eden savaşların en önemlisi iktidar mücadeleleri halkların çeşitliliğinin tanınmaması ve buna bağlı olarak doğal  kaynakların kontrolü SÖMÜRÜSÜDÜR

 

Onun için küresel ısınmaya karşı duyarlı olalım.

Erozyonla mücadele edelim.

Suyumuzu boşa harcamayalım.

Ormanlarımız yakılmasın, ağaçlar kesilmesin  MEZOPOTAMYA  yeşilensin.Ağaç dikelim. Var olan ağaçlara sahip çıkalım.

 

 17 HAZİRAN DÜNYA ÇÖLLEŞME  günü 1992  dünya zirvesinde dünya liderleri tarafından çölleşme günü ilan edilmiştir

 

Kızıltepe ÇEVGÖN de bu önemli günde  bazı öneri ve temennilerde bulundu.Kızıltepe (ÇEV-GÖN) ÇevreGönüllüleri Derneği tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yeni seçilen vekillere  hükümette  çağrıda bulunarak yeni seçilen meclise ilk teklif KIZILTEPE ÇEV-GÖN’den

 Mayınlardan arınacak yer, "Yeşil Hat Yapılsın”  TÜRKİYE SURİYE arası çöl olmasın dilekçesi verdi.Geçen Hükümette’de  bu önerimizi sunmuştuk.Meclise sunulmak üzere verilen dilekçede, Türkiye Suriye arasındaki mayından arınacak arazilerin yerine yeşil hat yapılması teklifine yer verildi.

 

“Çevreye temiz, sağlıklı bir oksijen veren ağaçların dikilmesi, çevre mühendislerin öncülüğünde 4 mevsime göre ağaç ve çiçekler ekilmesi her zaman yeşil bir cennet ovası gibi görülür.

 

Bu mayın tarlalarında akrabalık bağı ve geçim için sayısız insanlarımız öldü. Sayısız insanlarımız da sakat kaldı.” ifadelerine yer verildi.

 

Bir yıl önce ayni öneriyi veren ÇEVGÖN şimdi ise 2011 seçimde yeni seçilen hükümette ve yeni seçilen parlementerlere  teklifini  sunarak gündeme alınması için  TBMM‘ye  ve Mardin’nin 6 vekilline   rapor gönderildi.Buda Kızıltepe Çev-Gön’nün yeni kurulan meclise ve vekillere ilk gönderilen rapor ve dilekçe

Buranın yeşil bir cennet vadisine çevrilmesini diliyoruz, bu konuyla alakalı çalışmaları yürütecek olan ilgili bakanlıklar olan Çevre ve Orman Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı yetkililerine büyük görevler düştüğüne dile getiren ÇEVGÖN Başkanı Menduh Çakar; "Temiz çevre, temiz doğa sevgisiyle dünyada ilk ve en uzun "Yeşil Hat" olmasının unvanının alınması için tüm sivil toplum örgütlerine çevre dernek ve vakıfların buraya sahip çıkmaya davet ediyorum.” dedi.

 

Halktan duyarlılık ve destek beklediklerini belirten Çev-Gön Başkanı Çakar; “Biz dernek olarak ilgili teklifimizi yazılı olarak TBMM’yle birlikte ilgili bakanlıklara gerek faksla gerekse de yazılı dilekçe ile gönderdik. Çağrımıza hassasiyetle yaklaşacağına inandıklarımızın arasında Mardin'in bütün milletvekilleri de mevcuttur, onlara da teklifimizi ayrı ayrı yolladık.

 

İnşallah duyarlılıklarını gösterirler" diyen Menduh Çakar; "Teklifimiz kabul edilir de "Yeşil Hat" yapıldığı takdirde insanların sağlık yönünde ne kadar faydalanacağını ve bunun her iki ülkenin arasında oluşturacağı güzelliğin yanında Türkiye'den akan sularla adeta bir cennet ovası haline geleceğine inanıyoruz. Mesire alanları, dinlenme tesisler olarak da kullanılabilecek olan bu alan dünyanın her tarafından kentimize gelecek olan turistlerin de akınına uğrar diye düşünüyoruz" dedi.

 

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri