5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle ÇEV-GÖN tarafında çevre duyarlılığa dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması töreni düzenlendi.
 

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği tarafından Özgürlük Meydanında düzenlenen Basın açıklamasına birçok çevreci ve sivil toplum örgütü katıldı, Dernek adına ÇEV-GÖN başkanı Menduh Çakar tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Dünyamızı, ülkemizi ve bölgemizi tehdit eden sorunların evrenselliği ve global anlamda bir çevre bilinci oluşturmak, tekbir dünyamızın olduğunu, hepimizin aynı gezegenin üzerinde yaşadığımızı ve aynı soluğu soluduğumuzu, geminin batmasıyla bazıların üst güvertede olsa bile hepimizin batacağını bilincini kitlelere taşımak, toplumun çevre sorununa karşı duyarlı kılmak istiyoruz.

İnsanların faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim faaliyetleri, ortaya çıkan atıkların atmosferi kirletmesi ve bölgemizde düzenli depolama gibi bazı istasyonların bulunamaması çöp sorunlarının çözümünü zorlaştırmıştır. Küresel ısınma ile birlikte yağışların azalması kurak bölgemizin kıt olan su kaynakların gittikçe tükenmekte ilçemiz de bundan nasibini almaktadır. Önümüzdeki süreçte suların bilinçli kullanılması noktasında desteklerinize ihtiyacımız vardır bu konuda değişik etkinlik ve kampanyaların başlatılmasını istiyoruz.

Baraj ve HES projeleri ile nehirleri kurutulmak isteniliyor. Bütün bu projeler insan ve doğayı hiçe sayıp kar etme amacıyla yapılmaktadır.

Devlet bu projelere imza atıp bankalara borçlanacağına bu parayı halkın yararına ve çevreyi koruyan projelere harcarsa daha iyi olur diye düşünüyoruz.

 

Geleceğimizi şekillendirecek politikalar demokratik ve ekolojik bir anlayışla kurulmalıdır.

“Alt yapıya önem verilmesini istiyoruz. Ayrıca geri kalmış kenar mahallelere öncelik verilmesini, semt pazarlarının düzenli yapılmasını ve gereken özverinin gösterilerek temizliğin yapılmasını, çöplerin belli saatlerde toplanmasını, şehir içi yol yapım çalışmaları bir an evvel tamamlanıp bu yolların faaliyete geçirilmesini, kaldırımların işgalden kurtarılmasını istiyoruz.”

“Suyumuzu boşa harcamayalım, yerlere çöp ve izmarit atmayalım, ağaç dikelim var olan ağaçlara sahip çıkalım. Cadde ve parklarımızı temiz tutalım. Erozyonla mücadele edelim, ormanlarımızı koruyalım. Tarihi eserlerimize sahip çıkalım. Küresel ısınmaya karşı duyarlı olalım, termik santrallere hayır diyelim, Çocuklarımıza doğa ve ağaç sevgisini aşılayalım. İlçemizde son dönemlerde artan baz istasyonların ilçe dışına alınması için halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz.
       Doğal çevre bizim çevremizdir ‘biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur.

       Son yüzyılın acı gerçeklerinden biri olan çevre tahribatları, gerekli önlemler alınmadığı için insanlığı bıçak sırtında yaşamaya mahkum etmiştir.

Yanlış kullanılan tarım politikaları,mantar gibi çoğalan fabrikalar hayatı yaşanmaz duruma getirmektedir.
Bilinçli ve ya bilinçsizce ormanların yakılması,insanların yaşadıkları çevrelere termik santrallerin kurulması,insanların nefes alma hakkını elinden almaya çalışmaktadır. Basın açıklamasında Çev-Gön'ün attığı Sloganlar

1. Qoserliyiz Zerganlıyız Zergan Islah Edilsin

2. Operasyonlar Durdurulsun, Ormanlar yakılmasın, Mezopotamya Yeşillensin

3. Demokratik ve Ekolojik Bir Anlayışa Sahip Çıkalım

4. Roja Hawirdore Cihane Piroz Bê


            Son yıllarda küresel ısınma nedeni ile iklim değişiklikleri yaşanmış, içme ve kullanma suları sıfır noktasına yaklaşmaktadır.
            Bizler Kızıltepe çevre gönüllüleri derneği olarak ilçemizde, ilimizde, bölgemizde ve tüm dünyamızda yaşanmakta olan çevre sorunlarının derhal çözülmesini istiyoruz.

         Tarihi eserlerimize sahip çıkalım. Tarihi boğmak insanı boğmakla eşdeğerdir. Çünkü geçmişini bilmeyen bir halk geleceğini sağlam temeller üzerine inşa edemez.

       Demokrasi barış ve özgürlüğün olmadığı bir yerde çevre temizliğinden, doğanın korunmasından, erozyonla mücadeleden ve ekolojiye sahip çıkılmasından söz edilemez.”

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri