Ağaç Katliamına Çev-GönTepkisi

Kızıltepe çevre gönüllüleri derneği ÇEV-GÖN Kızıltepe karayolları Şenyurt kavşağında kesilen ağaçlara tepki gösterdi.

 

Karayollarında iş makineleri tarafından ağaçların kesildiği duyumunu alan Kızıltepe ÇEV-GÖN başkanı Menduh Çakar yerine giderek orada bulunan yetkililere tepkisini gösterdi.

 

Ağaç kıyımı yapılan alana giden ÇEV-GÖN başkanı Menduh Çakar ÇEV-Gön afişini asarak ağaç kesimine son verilmesini isteyen Çakar, olayla ilgili verdiği bilgiye göre yetkilere sitem ederek, “ağaçları cenazeler gibi yere sermişsiniz, bu bir katliamdır, orman yakmak, ağaç kesmek, doğayı yıkıma uğratmak orman kanununda cezası en ağır cezadır. Bunlar tarihtir. tarihi boğmak insanı boğmakla eşdeğerdir.” Diye tepki gösteren Çakar, yetkililerden ağaçların neden kesildiği, ağaçların kesilmeden başka bir çözüm yolu olup olmadığını sorduğunu anlatan ÇEV-GÖN başkanı Menduh Çakar gelişmeleri şöyle açıkladı:

 

“Yetkililerin bize anlattıklarına göre, İpek yolu Şenyurt kavşağında Karayolları tarafından alt ve üst geçit yapılıyor. Projesi tamamlanmış, ödeneği çıkmış karar alınmış, bu kavşakta çok insanlar kazalar yapmış canlar verilmiş bunun yapılması çok önemli olduğunu Kızıltepe için de çok güzel olumlu bir projedir, ancak ağaçların korunması için elimizden gelinceye kadar ağaçların kurtulmaları için imkânlar içerisinde elimizden gelinceye kadar ne kadar ağaç kurtarırsak bizim için sevindiricidir. İnanın ki çok çaba sarf ediyoruz işte görüyorsunuz kurtaracaklarımızı kurtarıyoruz, mecbur kaldığımız sürece diğerlerini kesiyoruz. Son seçenek budur, kalan ağaçları da korumaya alacağız.

 

Sizlerin dernek olarak bu duyarlığınız için sizleri tebrik ediyoruz, çalışmalarımız kapsamında yalnız bu ağaçlar kesilmeyecek, İpek yolu hastanesinin önünde bulunan merdivenlerde yıkıma giriyor. Diğer  tarafta iki binanın da balkonları yıkıma uğrayacaktır, bu yol çalışması bunları yapmaya mecburuz, çoğu yıllar önce dikilen bu ağaçlar için bizde üzülüyoruz ancak bunları telafi etmek için hepimiz el ele verip bu civarda ağaçlar dikeceğiz.var olan ağaçlara sahip çıkacağız “dediler, açıklamasına yer verdi.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri