ZERGAN DERESİNİ’ NIN ISLAHI İÇİN BELEDİYE’NIN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR UMUT VERİCİDIR

     Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği  “ÇEVGÖN” olarak Kızıltepe Zergan deresinin ıslahı çalışmalarını destekliyoruz.

    Zergan deresi sorununu gündeme taşınmasını 2006 yıllında gündeme getirdik o tarihlerde basında çıkan yazı, haber ve Zergan deresinin vahim haldeki resimlerini basında çıktı ilçemiz belediye başkanı Cihan Sincar’la görüştük kendisine rapor sunduk belediye başkan yardımcısı Ömer Demir gereği yapılacak dedi ve es geçti

    Durmadık çalışma ve faaliyetlerimize devam ettik

   2007 yılında Kızıltepe Çevre Gönüllüleri derneğini “ÇEV-GÖN” kurduk. Yaptığımız çalışma ve faaliyetlerimiz verimlilik kazandı Taraf gazetesinde çıkan ilk haberde ve rapçı MC Federal ın yaptığı GOLA REKO kilibi Kızıltepe ajansında yayınlandı ve şu anda sosyal video paylaşım sitesi olan ve tüm dünyada sıkça kullanılmakta olan Youtube izlenme sayısı gün gittikçe artmaktadır.

    Orda kılıpte gösterilen Zergan deresinin çekilen fotoğrafları gösteriliyor. Sayın okuyucular iyi baksınlar o resimleri üzerinde çekim tarihi ve çeken kişi olarak Çevgön başkanı Menduh Çakar yıl 2006 tarihi yazmaktadır ayrıca Taraf gazetesinde de çıkan ilk haberde bizim çektiğimiz Zergan deresi fotoğrafı ve haberi sitemizde hala yayınlanmaktadır.  Sonrası devam ettik durmadık Zergan deresi ıslahı için Kızıltepe sivil toplum örgütleri ile basın açıklamalarımız, oldu imza kampanyalarımız oldu. Kızıltepe belediye başkanı Sayın Ferhan Türk ve başkan yardımcısı derneğimize gelerek Zergan deresi ile ilgili kendilerine brifing verdik ” Gola reko “ klibinde yer alıyor ardında belediye başkan Ferhan Türk ve başkan yardımcısı Şerife Alp beni evde ziyaret ederek Zergan deresi ve mahallemiz hakkında kendilerine bilgi verdik. Sayın Başkan ve yardımcısına verdiğimiz bilgilerin kendiler için önem teşkil edildiğini söylerek konu hakkında gerekli işlemlerin yapılacağını söyledi. 

    Biz “Çevgön” olarak durmadık çalışmalarımız hakkında Mardin yerel çevre eylem planı toplantılarına katılarak Zergan sorununu yapılan anketlerle ve oylarla birinci sıraya taşıdık konuyu Avrupa uyum sürecine taşıdık. Mardin belediyesi ve Orman Çevre müdürlüğü ile diyalog ve çalışmalarımızı sürdürerek yapılan toplantı rapor ve bilgileri ilçemiz Belediye başkan yardımcısı Sayin Şerife Alp’a sunarak konu hakkında yaptığımız çalışmalarımızı ve konun önemini kendileriyle tekrardan paylaştık. En son belediye başkanımız Sayın Şerife Alp ve başkan yardımcısı Hasan Demir beni belediyeye çağırarak Zergan deresi ile ilgili ÇEVGÖN’ ÜN yaptığı çalışma, faaliyet ve resimleri bizden rapor halinde isteyerek kendilerine sunduk ve ardından kendileri konu ilgililerle görüşmek üzere Ankara’ya gittiler.

   Kimler Zergan deresi için çaba sarf etmişse, kimler bu iş için taşın altına elini koymuşsa başta ilçemiz; yerel basını, sivil toplum örgütlerine ve sayın halkımıza teşekkür ediyoruz.

   Bizler Kızıltepe ÇEVGÖN olarak şu anki Kızıltepe Zergan deresinde yapılan çalışmaları destekliyor. Duyarlıkları için herkese teşekkür ediyoruz.

   Bizler Kızıltepe’nin yalnız Zergan gönüllüleri değiliz tüm Kızıltepe halkının sorunları için gönüllüyüz.

   

Bizler Kızıltepe ÇEVGÖN olarak ilçemizde bulunan termik santralin kaldırılması için çalışmalarımız devam ediyoruz. Konuyu Ankara’ya meclise Sayın Ahmet Türk’ün kanalı ile konuşuldu gündeme getirildi bu konu ile ilgili Sayın Türk derneğimizde ziyaret ederek kendisine bilgi  vermiştik.

     İlçemizin TEPESİ lokma lokma yutuluyor burayı sit alanı yapın rapor ve yazıyla ilçemiz Kızıltepe belediyesine sunduk. Maalesef bu engellenmedi oralarda ve Zergan deresinin sıfır noktasında yapılan binalar nasıl ruhsat verildiğini anlayamadık.

    Belediye yetkilerini kullanarak durdurabilirdi. Buna engel yasal maddeler olmasına rağmen herhangi bir işlem yapılamamıştır. Biz bu konu hakkında halende umutluyuz.

   İlçemizin tarihi eserlerin korunması; Taş köprü( dunaysır köprüsü),Şahkulubey Kümbeti’nin   koruma altına alınması ve buralara tanıtıcı tabelaların asılması gerektiğini söylemekteyiz. Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız.

    İlçemizde bir kilise var buranın tanıtılması ve halka açılması gerektiğini tanıtıcı tabelaların asılmasını diliyoruz. Çevre ekolojiye önem verilmesini istiyoruz.

     Bu konuda tüm halkımıza belediyemize yardım ve destek verilmesini suyumuzu boşa harcamayalım. Ağaç dikelim var olan ağaçlara sahip çıkalım.

   BELEDİYE BAŞKANIMIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ.  YENİ HASTANEMİZ İÇİN

      Yeni hastanemizin yol sorunu giderilmesi, ışıklandırmaların faaliyete geçmesi, bir üst geçidin yapılması, hastaneye giden yolun beton yada asfalt yapılmasını buradaki çalışmaların hangi ilgililerle ait olduğunu ve bir an önce konu hakkında gerekli çalışmaların yapılması diliyoruz.

 “BİR CAN VERMEDEN FECİ KAZALAR OLMADAN ÖNLEM ALINMASINI İSTİYORUZ”   

  SAYGILARIMLA…        

                         Menduh ÇAKAR                                

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri  Derneği Başkanı        

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri