ZEHİR SAÇAN TERMİK SANTRALİN BİTİŞİĞİNDE

ZEHİR SAÇAN TERMİK SANTRALİN BİTİŞİĞİNDE

SU DEPOSU YAPILDI.

 

 

 

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh ÇAKAR ilginç açıklamalarda bulundu. Kızıltepe Eroğlu ve Kocalar Köyü arasında bulunan TERMİK SANTRAL’ in çevreye, doğaya ve canlılara ne kadar zararlı olduğunu halkımıza ve yetkililere iletmiştim diyen ÇAKAR şöyle devam etti, ve bunlar yetmiyormuş gibi şimdi Termik Santralin yüz metre yakınına BEYAZ SU ’dan gelen su deposu buraya yaptırılıyor. Bu çevreye ve Kızıltepe ilçesine dağıtılacaktır. Şimdi bu termik santralden çıkan zehir de bu suya karışacak ve bu su bizlere içirilecek. Daha şimdiden Termik Santralin yakınında bulunan köylerdeki bağ ve bahçelerde olumsuz etkisini göstermiştir. Bu yıl incir ve özellikle domateslerin üzerinde alışagelmemiş lekelerin sıkça görüldüğü köy halkı tarafından sıkça dile getirilmiştir. Bu kastorejen maddeler yavaş yavaş ve sinsice verdiği tahribat nedeniyle çevresinde yaşayan tüm canlılar için tehlike arz etmektedir. İşin garip ve acı tarafı batı toplumlarının çok duyarlı olduğu, asla kabullenmediği bu amansız tehlikenin okuma-yazma oranının düşük olduğu bölgelerde yapılmasıdır. Bu tehlikenin bertaraf edilmesi için sorumlu davranışların yeterince halk tarafından sergilenmesi için gelin birlik olalım ve biran önce bu Termik Santralin kaldırılması için gerekli adımları ve duyarlılığı gösterelim.

Doğa, çevre ve ekolojisinin bozulmaması için çaba sarf edelim.  Buradan halkımıza, Sayın İl Valimize , İl Millet vekillerimize, İl Orman çevre müdürlüğüne, İlçemizin Kaymakamı , Belediye Başkanı ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunuyoruz. Diyen Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği (ÇEVGÖN) Başkanı Menduh ÇAKAR biz çevre gönüllüleri derneği olarak yasal kurallar çerçevesi içinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Halkımızı bu konuda bize destek olmaya duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Bu termik santral sorununun çözümlenmesi için eylemlerimiz olacaktır. Biz Kızıltepe çevre gönüllüleri derneği olarak Kurban Bayramında Termik Santralin çıkardığı zararlı dumanın olduğu bir tebrik kartı basıp dağıtacağız. Dedi.05.12.2007                                                              

 

                                                                                                                                                  MENDUH ÇAKAR

                                            Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği

                                            Başkanı

 

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
ZEHİR İle İlgili Diğer Haberler
Video Galeri