HASANKEYF’TE FİDAN DİKİM ŞÖLENİ

Hasankeyf yaşatma girişimi derneği tarafından Kızıltepe Çev-Gön’de davet edildi.

Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak pankart ve afişlerimizle katılım sağladık. Köprü başında halaylar çekildi şarkılar söylendi. Dört dille yazılan tabelanın açılışı yapıldı. Katılımcılar arasında  B.D.P milletvekili Ayla Akat Ata, Batman Çev-Gön, Kızıltepe Çev-Gön, Diyarbakır Çev-Gön Batman Kent Konseyi S.T.K Alman Sosyal Demokrat milletvekillileri Hasankeyf Halkı Çevre Köy Halkı çok kalabalık bir basın gurubu çok sayıda yabancı yazar gazeteci ve basında hazır bulundu Köprü  başında dört dille yazılan tabela dikildi. Ardından Fidanların Dikileceği yere gidip Fidanlar dikildi. Bizler Kızıltepe Çev-Gön olarak kısa bir  konuşma yaptık. Tarihi Boğmak İnsanlığı Boğmakla eşdeğerdir.Fidanların Kökleri Tarihle buluşacaktır dedik.

Fidan dikim alanında basın açıklaması yapan Batman Kent Konseyi Üyesi Ömer Faruk Akyüz; hukuka, insan haklarına, doğa kanununa aykırı bir şekilde inşa edilen Ilısu Barajı'nın tehdidi altında olan Hasankeyf'in şu ana kadar hak ettiği değerden mahrum bırakıldığını söyledi. Akyüz, "Özellikle son bir yıl içinde insansızlaştırma politikası ile ellerinden alınan kent sevenlerinden koparılmış, adeta baraja kurban edilmek üzere sessizleştirilmiştir" dedi.

Açıklama sonrasında fidan dikim törenine geçildi. İlk fidanı Barış ve Demokrasi Partisi Batman milletvekili Ayla Akat Ata ve Almanya Demokrat Parti milletvekili Kristan Luhmann beraber dikti. Ayla Akat Ata, yaptığı konuşmada, "Köklerin tarihle buluşacağına inanıyoruz. Bundan sonra da her ne kadar kökler koparılmaya çalışılsa da biz ısrarla buraları fidanlarla donatacağız" diye konuştu.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri