Kızıltepe'de Bir Tarassut Kulesi, Rasathane Gözlem Evi Vardı. Biliyor muydunuz?

Buradan belediyemize bir çağrımız var. Bu Tarassut Kulesi Rasathane Gözlem Evi’nin yıkım yerinde bir Kule’nin yapılması için girişimlerde bulunmaları geçte olsa iyi olur. Çünkü geçmişini bilmeyen bir halk geleceğini sağlam temeller üzerine inşa edemez. Onun için tarihi eserlerimize sahip çıkalım, yıkılıp kayıp olanları yerinde sembolikte olsa inşa edilmeli, gelecek nesiller için tarih bırakılmalı.

 

İşte ihmalsizlik, işte tarihi eserlere değer verilmeyen bilinç, işte  göz göre göre gelen yıkım ve kayıp olan tarihimiz ve tarihi eserlerimiz.

 

Buraya sahip çıkalım.  Buraya bir Kule yapılması için gereken kararın alınması ve hayata geçirilmesini diliyoruz.

 

Aynı yerde buna layık bir kule bir gözlem kulenin yapılmasıyla, inanın ki bu yapıldığı zaman insanlar buraya gelip fiş kesip para karşılığı ile bu gözlem kulesine çıkıp Mezopotamya’yı gözetlerler. Ve burası turist akınına da uğrar. Bu kule ve gözlemevi Kızıltepe’nin, Kızıltepe Artuklu döneminin ticaret ve zenginlik merkeziydi, darphanesi bile bulunan ilçe kendisini çevreleyip koruma altına alarak bir kaleden yoksundu. Hal böyle olunca ilçeyi koruma adına çevresini sürekli olarak gözetleneceği bir yüksekliğe ihtiyaç duyulmuştu. Bu ihtiyacın bir sonucu olarak inşa ettirilen bu kuleye “sabır” da deniliyordu. Zira kulenin zirvesindeki biri ki metrekarelik alanda nöbet tutanlar uzun süren  bu görevlerini icra edenler çok sabırlı oluyorlardı.

 

Artuklu Beyi melik Mansur  4. Necmettin  Gazi tarafından  1300’lü yıllarda inşa edildiği sanılıyor. ASYA KITASI NIN EN BÜYÜK GÖZLEM EVİ KULESİ olarak inşa edilen rasathane maalesef ki 1949 yılında yıkılmıştır. Bu eşsiz Rasathanenin yıkıldığını hatırlayanlar, Rasathanenin bir evin üzerine doğru yıkıldığını ve evde yaşayan dokuz kişiden sadece ikisinin kurtulduğunu anlatıyorlar.

 

Kızıltepe’yi koruma adına inşa ettirilen kule maalesef ki yüzyıllar sonra yıkılmıştır. Bizler Kızıltepe ÇEV-GÖN olarak bu konuyla ilgili belediyemizden olumlu bir yanıt bekliyoruz ve bu konuda duyarlılık göstermelerini temenni ediyoruz.

 

Haber-Yorum: Menduh Çakar (www.kiziltepecevgon.org

Kaynak: Mardin Life ve Mehmet Bedi Demir

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri