Belediye ile Çev-Gön Diyaloğu

 

İLÇEMİZ KIZILTEPE BELEDİYESİ TARAFINDAN

 ÇEVGÖN’E GÖNDERİLEN YAZIYI HALKIMIZVE OKUYUCULARIMIZLA PAYLAŞMAK İSTİYORUZ.

 Sayın Menduh Çakar

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği  Başkanı

Sayı:86-42

Tarih:13.01.2011

Konu:2011 Yılı Çalışmaları

 Belediye Başkanlığımızca 2011 yılında yapılacak çalışma programına almak üzere kurumunuzca Kızıltepe de yapılması düşünülen projeleriniz varsa tarih belirterek yazılı olarak 27.01.2011tarihinde yapılacak Kızıltepe Kent Konseyi toplantısından önce belediye başkanlığımıza  göndermeniz gerekmektedir bilgi ve gereğinin yapılmasını rica ederim.

                           Şerife Alp Kızıltepe Belediye Başkan Vekili

 

     Bizler Kızıltepe çevre gönüllüleri derneği olarak aşağıdaki raporumuzu hazırlayarak belediyeye sunduk. Ayrıca raporumuzu basın yolu ile halkımızla da paylaşıyoruz.

                      RAPOR

ALTYAPI SORUNU: ÇARPIK KENTLEŞME Yeşil alanlara önem verilmesini Kızıltepe’nin acil şekilde çözülmesi gereken en büyük sorunlarından biridir. Şehir merkezi dışında kalan mahallelerin % 80’ninde kanalizasyon şebekesi bulunmamakta var olan kanalizasyon şebekesi yetersiz kalmaktadır. Bu durum salgın hastalıklara (ishal, kolera v.b) neden olmaktadır. Bu yüzden Kızıltepe’nin altyapısı hızlı bir şekilde tamamlanmalı, yetersiz olan altyapılar iyileştirilmelidir. 
 ÇEVRE SORUNLARI: İlçemizde toplanan çöpleri şehir dışına getirdiğinde oraya dökülen çöplerin çevreye ve canlı doğaya zarar vermemesi için önlem alınması gerekmektedir. Şehir içindeki çöp bidonlarının haftada bir mutlaka denetlenmesi gerekmektedir. Kızıltepe’nin şehir merkezi haricinde kenar mahallerdeki yollar kullanıma elverişli değildir. Bu yolların yaklaşık yarısında asfaltlama çalışması hala yapılmamıştır. Yollar çukurlarla doludur. Bu çukurlar kazalara sebebiyet vermektedir. Ayrıca kışın çamurdan yazın ise tozdan dolayı buralarda yaşayan insanlar için yaşam çekilmez hale gelmektedir. Kızıltepe de yapılan park ve bahçelerde çifte standart uygulanmaktadır. Bu parkla şehir merkezinde olmaktadır, bu parklardan kenar mahalleler faydalanmamaktadır. Belediyemizde isteğimiz geri kalmış kenar mahallelere de önem verilmesini diliyoruz. Bizler        ÇEV-GÖN olarak yapılacak çalışma ve hizmetlerin geri kalmış kenar mahallelerden başlayıp şehre doğru gelmesini istiyoruz Büyük bir parkın yapılması piknik alanları olsun. Halkımızın parklarda konaklandığı zaman duyarlı olması, çevremizi temiz tutmamız yerlere izmarit ve çöp atmamamız ve görevlilere yardımcı olmamız gerekmektedir.

  TEMİZLİK SORUNLARI: 
 Kızıltepe’nin içinden geçen Zergan deresinin kirliliği en büyük temizlik sorununu oluşturuyor. Yazın dere suyu akmadığından derede oluşan küçük göçükler mikrop yuvası haline gelmektedir. Bu derenin çevreye yaydığı pis koku insanları rahatsız etmektedir. Bu dereden beslenen sivri sinek ve haşereler insanların sağlığını tehdit etmektedir.Bu hayvanların sokması sonucunda kolera, ishal salgınları,sıtma v.b hastalıklar sıkça görülmektedir.son dönemlerde  halkımızın Zergan Gönüllülere ÇEV-GÖN  sivil toplum kuruluşlar ve belediyemizin duyarlılık gösterip bazı adımlar atıldı  hata başkan yardımcısı sayın Şerife Alp’ın bunun için Anakara’ya gidildiğini 2011 programa alındığını  açıklandı projenin hayata geçmesi için  devlet yetkililerinden DSİ den ve belediyenin  çaba ve diyalogları ile yapılacağına inanıyoruz.Yeni Mahallenin kanalizasyon şebekesinin halen bazı kanalizasyonları dereye akmaktadır bunun önlenilmesi gerekmektedir.  Bazı evlerin

     kanalizasyon suyu bu dereye akmaktadır.

     Alt yapı oluşturuluncaya kadar derenin ıslah edilmesi gerekmektedir. Bu konuda belediye ve Sağlık Grup Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmalıdırlar. 
  Şehir merkezinde kurulan semt pazarlarında bir düzen halen rayına oturmamıştır. Pazar kalktıktan sonra geriye kalan çöpler tam olarak toplanmamaktadır. Yoların tıkandığını gidiş gelişler vatandaşlar çok eziyet çekmektedirler. Orda hiçbir zabıta bulunmamaktadır.
 
Kızıltepe'nin genelinde çöplerin toplanmasıyla ilgili sorunlar vardır. Bunda hem belediyenin hem de halkın sorumluluğu vardır

 

.Bu konuda ilk yapılacak iş halkı bilinçlendirmektir.Bununla ilgili olarak belediye hoparlör ve radyolardan anonslar yapılabilir.Afişler asılıp bildiriler dağıtılabilir 
HAVA KİRLİLİĞİ: Kızıltepe ye bağlı Er oğlu ve Kocalar köyü arasına kurulmuş olan termik santrali doğaya ve insan sağlığına büyük zarar vermektedir diyen çevre sakinleri.Bu santral çoğu zaman filtre kullanmadan çalıştırıldığından zehirli gazlar havaya karışmaktadır.Ormanlarımıza büyük zararlar vermektedir ormanlarımızı koruyalım ayrıca O bölgede yaşayan insanlarla görüşmelerimiz ve incelemelerimiz oldu.Halk bu santralin kendilerine zararlı olduğunu, ağaçlarının kuruduğunu ektikleri sebzelerden ürün alamadıklarının, ayrıca gürültüsünden dolayı geceleri uyuyamadıklarını dile getirdiler.Bu santralin kapatılması için gerekli mercilere şikayetleri ilettiklerini fakat bir sonuç alamadıklarını ve halada kapatılmasını istediklerini belirttiler. Yukarda bahsettiğimiz bu sorunların halledilebilmesi için hepimizin gerçek bir çevre ve doğa sevgisine sahip olmamız gerekir.Her çevre gönüllüsü kişi bu bilinci ve sevgiyi etrafındaki kişilere aşılamalı, gördüğü olumsuzlulukları gerekli mercilere iletmelidir.BİZLER KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ OLARAK Üzerimize düşen görevi yasal çerçeveler içerisinde hizmet ve faaliyetlerimize devam edeceğiz bu konuda halkımızın bize destek olması ve duyarlı olmasını diliyoruz.bizler buradan ilçemiz belediye başkanlığına sesleniyoruz bu konu ile ilgili duyarlılığınızı gösterip ilgililerle temasa geçmesini diliyoruz. 
ESKİ TARİHİ ESERLERİN KORUNMSI ilçemizde bulunan kilesinin tanıtılması Dunaysır taş köprünün  restore edilip gereğinin yapılması Şahkulubey kümbetinin korunmaya alınmasını  buradan belediyemize çağrıda bulunuyoruz tanıtlama levhaların asılması  gerekmektedir. Tarihi eserlerin korunması ve tanıtılması faaliyetlerimizin esas kaynağıdır. Bu yerlerinin tanıtılması için bilgi amaçlı yazılı tabelaların asılması. Kızıltepe simgesi olan Kızıltepe TEPESİ adeta lokma, lokma yutuluyor buna dur demenin zamanıdır bu üç yıldır belediyeye ilettik basın yolu ile açıklama yaptık hala tepemiz işgal ediliyor binalar yapılıyor belediye bunlara nasıl ruhsat verildiğini anlamıyoruz. Hele son dönemlerde Zergan deresinin kenarında sıfır noktalarda apartmanlar yapılıyor bunlara nasıl ruhsat veriliyor anlayamıyoruz buradan belediyemize çağrıda bulunuyoruz önlem alınmanızı ve bu durumu gözden geçirmesini diliyoruz. TEPE durumu buranın korunması ve sit alanına alınıp gereğinin yapılması için Belediyemiz ve Halkımıza büyük görevler düşmektedir. 
ÇEVGÖN DEN KIZILTEPE OVA KÖYLERİNE MESAJ Değerli halkımız geleceğimiz için toprağımıza sahip çıkalım.Çok önemli bir düz ovamız var.Zemin çok müsait her yerden su fışkırıyor.Ama ne yazık ki ağaçlar dikilmiyor, ovayı gezdiğimizde toprağın % 90 ı ağaçsızdır.Zor bir iş değil tek sorun duyarsızlık, ihmal etmekten kaynaklanıyor.Her yerde ağaç dikelim, diktiğimiz ağaçlara sahip çıkalım.Doğan her bebek için bir ağaç dikelim evlenen her çift ağaç diksin.Ölen her kişinin başucuna ağaç dikilsin.Bu dünya dedelerimizin mirası değil torunlarımızın emanetidir. Çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakmak istiyorsak çevremizi ve doğayı koruyalım, ağaç dikelim,var olan ağaçlara sahip çıkalım çevremizi temiz tutalım buradan belediyelimize çağrıda bulunuyoruz. Ova köylerimizle diyaloga geçmenizi su kuyularının nasıl kullanacağını çevre  ile ilgili bildiriler   çıkartılıp dağıtılmasını diliyoruz!!!

 

NOT:Bu raporumuz ilerde önem teşkil edecek bizler okuyucularımız gözlemleriyle takipçisi olmaları için.

 

 

 

 

 www.kiziltepecevgon.org       

 

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği  Başkanı

                        Menduh Çakar 

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Belediye İle İlgili Diğer Haberler
Video Galeri