Kızıltepe Çevgön Doyuran Köyünde

Son bir aydır Kızıltepe Gazetesinin Doyuran Köyü bataklığını gündeme taşımıştı. Biz Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği (ÇEVG-GÖN) olarak, çevre ve ekoloji ile ilgili basından çıkan tüm haberleri “şikayet” olarak kabul ediyoruz. Onun için sesiz kalmamız mümkün değildir!
Bundan önce “Kızıltepe’de pis kokular artıyor” diye, Kızıltepe Gazetesi bizi aradı, bizler de konuyu ele aldık.
Gazeteden okumuşsunuzdur, gereken mesajı verdik.
Onun için bu duyarlılık çağrımızı memnuniyetle karşılayan Kızıltepe Gazetesi şahsımı arayarak, Doyuran Köyü için de oraya gitmemi; Kaymakam Erkaya YIRIK, Milli Eğitim Müdürü İbrahim BAHÇIVANCI ve Kızıltepe Gazetesi yazar ve muhabirlerine gereken açıklamaları yapmamı istediler.
Bende severek kabul ettim. Bu sorun yalnız Doyuran Köyünün sorunu değil; hepimizin sorunudur! Program hazırlandı… İlçemiz kaymakamı, Milli Eğitim Müdürü, Kızıltepe Gazetesi Ekibiyle köye hareket ettik. Köyün içinde bulunan, köyün atık suları, lağımları, hayvan pisliği ile dolu olan bir bataklıktı. Derinliği 3 metre, 200x100 metreden oluşan bu yer, pislik lağım ve hayvan artıkları ile çukur dolu vaziyete gelmiş, hastalıklara davetiye çıkaran bir durumda. Buraya Allah muhafaza düşen çocuklar ve hayvanlar olursa kesinlikle boğulur. Çev-Gön Başkanı olarak, Kaymakam ve Milli Eğitim müdürü ve basına; “Bu bir cinayettir, bu çağda, kültürlü insanları bulunan bir köyde bu sorunun olması, onların buna sesiz kalmalarına anlam veremiyorum. Mutlaka bir sorun vardır, ama yıllardır bu sorun var, çok şükür bize nasip oldu, Kızıltepe gazetesinin gündeme taşıması da vesile oldu; tek ricamız, isteğimiz, Kaymakamımızdan açıklama ve görüşlerini duymak istiyoruz.” dedim.
Sağolsun Kaymakamımız bizi öyle ümitlendirdi ki, söz verdi, “bu iş olacak, böyle kalması mümkün değil.” dedi. Yanımızda hemen gerekli muhatapları aradı, onay aldı, “pek yakında bilirkişiler gelip gerekeni yapacak ve bunun takipçisi olacağım.” dedi. Ayrıca, “İlçemizde Çevre Gönüllüleri Derneğinin olması çok iyi, bundan böyle ilçemizin çevre ile ilgili sorunlarında diyalogda olalım.” dedi. Orada olan köy muhtarı ve kanaat önderleri de Doyuran bataklığının çözülmesinde yardımcı olacaklarını söylediler.
Çekilen kamera çekimleri ve resimlerden sonra köy muhtarı tarafından yemeğe davet edildik. Yemekten sonra köyden ayrıldık.

Not: Artık bende Kızıltepe Gazetenin bir yazarıyım. Çevreyle ilgili her türlü şikâyetlerinizi mesaj olarak bana aktarırsanız, bende elimden gelen her şeyi yapacağım

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri