Kızıltepe Çevgön Derneği Zergan İçin Dilekçe Gönderdi

Kızıltepe Belediye Başkanlığına
Konu : Zergan Deresi
Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği ÇEVGÖN olarak yıllardır yaptığımız mücadele ve çalışmalarımız sonucunda ve son bir yıl içinde Zergan Deresi ıslahı için halkımız, sivil toplum örgütleri, zergan gönüllüleri, Kızıltepe çevgön ve son olarakta Kızıltepe ÇEVGÖN’ ÜN yapmış olduğu zergan deresi ıslah edilsin imza kampanyası konuyu gündeme oturttu. Tüm ilgilileri, yetkililere konu iletildi. Çalışmalar değerlendirmeler yapıldı. Ulusal basında, yerel basında büyük ilgi gördü. Tüm bunları burada anlatmak uzun zaman ve yer alır ancak zergan deresinin ıslahı için kamulaştırmak gerektiğini ve bu 20 Trilyonluk bir meblağ para tutar denildi. Araştırma ve görüşmelerimiz sonucunda bu paranın belediyenin temini ve yapılması mümkün olmadığını kanaatine vardık. Bu ancak devletin katkılarıyla olabilir. Bunun için bize, sitemize, telefonla, mesajla müracaat edenler, hatta yurtdışında da bizi arayan bilgi alan ve bize proje ve bilgi verenler oldu. Ve herkes bu konunun sonucunu ne safhada olduğunu öğrenmek istiyorlar ÇEVGÖN’E çevre mühendisleri ilgililer yetkililer bu işin uzmanı olanlar bize çeşitli öneri ve projeler sundular. Biz Kızıltepe çevgön yönetim kurulu olarak bize sunulan bir projenin bir uygulamanın doğru mantıklı olduğunu ve bu işi belediyenin yapabileceğini hissettik; işte önerilen plan ve projemiz.
Kızıltepe zergan deresinin ıslahı için ASKERİYE KIŞLASINDAN KIZILTEPE ÇIKIŞINA KADAR DERENİN İÇİNDE HER İKİ TARAFA KANALİSAZYON BORULARI DÖŞENSİN VE DERENİN KENARINDA KUZEYDE VE GÜNEYDE BULUNAN BU EVLERİN KANALİZASYONLARI BU BORULARA BAĞLAMASINI, LAĞIM VE PİSLİK BURAYA AKAR BU SORUN ORTADAN KALKAR DERENİN TEMİZLİĞİ VE DİĞER TEMİZLİĞİ İÇİN HER İKİ KÖPRÜNÜN YANINDA BİRER KUYU AÇMALI TEMİZLİK YAPILDIĞI ZAMAN BU İKİ KUYU SUYUNDAN FAYDALANABİLİR VE ONUN DIŞINDA KALAN GÜNLERDE BU SU DEĞERLENDİRİLEBİLİR. İLÇE DIŞINA ÇIKAN KANALİZASYON İÇİNDE GEREKEN ISLAHIN YAPILMASI GEREKMEKTEDİR. Ayrıca derenin her iki tarafına kokulu ağaçlar dikilmeli buda sivrisinek ve mahalle sakinlerinin hoş bir görünüm verir. Diye düşünüyoruz. Bunun belediyenin yapabileceğine inanıyoruz. Sayın Belediye Başkanımız belediyede bulunan bunun muhatabı olanlar, encümen ve meclis üyeleriyle bu konu gündeme alıp gereğin yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz.
Not: Bize verilen cevap olumlu veya olumsuz sonucu halkımıza duyuracağız. Çünkü her gün bize sayısız mesaj ve telefonlar geliyor. Zergan deresinin akıbeti ne oldu diye soruyorlar 29/07/2010.
Menduh ÇAKAR
Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri