İlçeme fakülte istiyorum 1

İLÇEME FAKÜLTE İSTİYORUM
        
KIZILTEPE  ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ BAŞKANI MENDUH ÇAKAR   BASIN AÇIKLAMASINDA  ;
              
    GÜNEYDOĞU ANADOLU PROJESİNİN 2012 YILINA KADAR BİTİRİLECEĞİ YETKİLİLERCE SÖYLENMEKTEDİR.  İLÇEMİZ;OVADA,GAP PROJESİNİN İÇİNDE YER ALDIĞI ,İLÇENİN AĞIRLIKLI GEÇİM VE UĞRAŞ ALANI TARIM OLDUĞU İÇİN ZİRAAT FAKÜLTESİNİN İLÇEMİZDE KURULMASINI İSTİYORUZ.
  
KONYA OVASINDAN SONRA EN BÜYÜK OVANIN MARDİN KIZILTEPE OLMASI  İNSANLIK TARİHİNDE,BULUNDUĞUMUZ COĞRAFYADA TARIMIN VE TARIM ÜRETİMİNİN İLK YAPILDIĞI TOPRAKLARDIR.  COĞRAFYAMIZ İNSANLIĞA TOPRAK KALİTESİNDEN İKLİM ŞARTLARINA KADAR HERTÜRLÜ ÜRETİMİ YAPACAK İMKÂNLARI SUNMAKTADIR.

ÖNCELİKLE ZİRAAT FAKÜLTESİNİN BÖLGEMİZDE GAP İLE BİRLİKTE İŞLEYİŞİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR.AMA İLÇEMİZ İÇİN HANGİ FAKÜLTE AÇILIRSA AÇILSIN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM OLACAKTIR.

ÇEV-GÖN BAŞKANI ÇAKAR AYRICA ;
BU AÇIDAN BAKILDIĞINDA YAŞADIĞIMIZ TOPRAKLARA BAKIŞ AÇIMIZ BİR BAKIMA İNSAN NESLİNİN EN AZINDAN ASGARİ ŞARTLARDA YAŞAMASI İÇİN GEREKLİ ÖNEMİ VERMEMİZ GEREKMEKTEDİR.

BAŞTA BÖLGEMİZ,ÖZELDE KIZILTEPE  OVASI BU ÖNEMİ HAKEDEN YERLERDEN BİRİSİDİR.  İNSANLIK TÜKETİM TOPLUMUNA GEÇTİKTEN BU YANA  SÜREKLİ TOPRAKTAN EN FAZLA VERİMİ ALMA AMACI ,İNSANI DOĞAYA  YABANCILAŞTIRMIŞ VE DOĞANIN DENGESİNİ BOZMUŞTUR.  BU DOĞAL DENGEYİ KORUMA ADINA VE İNSANLIĞIN TOPRAKTAKİ DOĞAL DENGEYİ BOZMADAN ALACAĞI VERİM;ARTIK GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİLERİNİ BİLMEYE VE ONU KULLANMAYA İTMEKTEDİR.

İLÇEMİZE KURULMASINI İSTEDİĞİMİZ ZİRAAT FAKÜLTESİ İLE ORGANİK TARIMDA SULAMA SİSTEMLERİNE,GÜBRE KULLANIMINDAN VERİMLİ  TARIM VE HAYVANCILIĞA KADAR BİR ÇOK ALANDA HALKIMIZ BİLİNÇLENECEK.  YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ SÜRDÜRÜLEBİLİR  TARIM ANLAYIŞI İLE BİLİMSEL NİTELİK KAZANACAKTIR.

GENEL OLARAK TARIM VE HAYVANCILIK UĞRAŞI YENİDEN CANLANACAK,BU TOPRAKLAR HAK ETTİĞİ  MUAMELEYİ  GÖRECEKTİR.HEM BÖLGE  HEMDE HEM DE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SUNACAKTIR DEDİ.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
İlçeme İle İlgili Diğer Haberler
Video Galeri