KIZILTEPE'NİN ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ÇEVRE SORUNLARI RAPOR

1. ALTYAPI SORUNU: Kızıltepe nin acil şekilde çözülmesi gereken en büyük sorunlarından biridir.Şehir merkezi dışında kalan mahallelerin % 80 ninde kanalizasyon şebekesi bulunmamakta var olan kanalizasyon şebekesi yetersiz kalmaktadır.Bu durum salgın hastalıklara (ishal,kolera v.b) neden olmaktadır. Bu yüzden Kızıltepenin altyapısı hızlı bir şekilde tamamlanmalı, yetersiz olan altyapılar iyileştirilmelidir.
2. ÇEVRE SORUNLARI: Kızıl tepenin şehir merkezi haricinde kenar mahallerdeki yollar kullanıma elverişli değildir.Bu yolların yaklaşık yarısında asfaltlama çalışması hala yapılmamıştır.Yollar çukurlarla doludur.Bu çukurların kazalara sebebiyet vermektedir.Ayrıca kışın çamurdan yazın ise tozdan dolayı buralarda yaşayan insanlar için yaşam çekilmez hale gelmektedir. Kızıltepe de yapılan park ve bahçelerde çifte standart uygulanmaktadır.Bu parkla şehir merkezinde olmaktadır,bu parklardan kenar mahalleler faydalanmamaktatır.Bizler ÇEVGÖN olarak yapılacak çalışma ve hizmetlerin geri kalmış kenar mahallelerden başlayıp şehre doğru gelmesini istiyoruz.Halkımızın parklarda konaklandığı zaman duyarlı olması,çevremizi temiz tutmamız yerlere izmarit ve çöp atmamamız ve görevlilere yardımcı olmamız gerekmektedir. 3. TEMİZLİK SORUNLARI:
a- Kızıltepenin içinden geçen zergan deresinin kirliliği en büyük temizlik sorununu oluşturuyor .Yazın dere suyu akmadığından derede oluşan küçük gölçükler mikrop yuvası haline gelmektetir.Bu derenin çevreye yaydığı pis koku insanları rahatsız etmektedir.Bu dereden beslenen sivri sinek ve haşareler insanların sağlığını tehdit etmektetir.Bu hayvanların sokması sonucunda ekolera,ishal salgınları,sıtma v.b hastalıklar sıkça görülmektetir.Yeni Mahallenin kanalizasyon şebekesi olmadığı için bütün mahallenin kanalizasyon suyu bu dereye akmaktatır.Alt yapı oluşturuluncaya kadar derenin ıslah edilmesi gerekmektetir.Bu konuda belediye ve Sağlık Grup Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmalıdırlar.
b-Kızıltepede şehiriçi nakliyeciği yapan at arabaları hem çevre kirliliğine hemde görüntü kirliliğine neden olmaktatır.Bu konuda belediye ve at arabası sahipleri ortak çözüm yoluna gitmelidirler bizim önerimiz belediye bu at ve arabaları vadantaştan satın alıp bunun yerine kendilerine üç tekerlekli, sepetli motosikletler verebilir ayrıca şehir merkesinde kurulan semt pazarlarında bir düzen sağlanmalıdır.Pazar kalktıktan sonra geriye kalan çöpler tam olarak toplanmamaktatır.
c-Dört nolu sağlık ocağının hemen bitişiğinde bulunan mezbahane büyük bir çevre kirliliğine ve sağlık sorunlarına neden olmaktatır.Mezbahanın pisliği zergan deresine boşaltılmaktatır.yapılan şikayetler üzerine taşınmasına karar verilmiştir.Fakat hala faaileyette olup mikrop saçmaya devam etmektetir.Bununla ilgili işlemlerin biran önce tamamlanması gerekmektetir.
d-Kızıltepenin genelinde çöplerin toplanmasıyla ilgili sorunlar vardır.Bunda hem belediyenin hemde halkın sorumluluğu vardır.Bu konuda ilk yapılacak iş halkı bilinçlendirmektir.Bununla ilgili olarak belediye hoparlör ve radyolardan anonslar yapılabilir.Afişler asılıp bildiriler dağıtılabilir
4.HAVA KİRLİLİĞİ: Kızıltepe ye bağlı Er oğlu ve Kocalar köyü arasına kurulmuş olan termik santrali doğaya ve insan sağlığına büyük zarar vermektedir diyen çevre sakinleri.Bu santral çoğu zaman filtre kullanmadan çalıştırıldığından zehirli gazlar havaya karışmaktadır.Ormanlarımıza büyük zararlar vermektedir ormanlarımızı koruyalım ayrıca O bölgede yaşayan insanlarla görüşmelerimiz ve incelemelerimiz oldu.Halk bu santralin kendilerine zararlı olduğunu, ağaçlarının kuruduğunu ektikleri sebzelerden ürün alamadıklarının, ayrıca gürültüsünden dolayı geceleri uyuyamadıklarını dile getirdiler.Bu santralin kapatılması için gerekli mercilere şikayetleri ilettiklerini fakat bir sonuç alamadıklarını ve halada kapatılmasını istediklerini belirttiler. Yukarda bahsettiğimiz bu sorunların halledilebilmesi için hepimizin gerçek bir çevre ve doğa sevgisine sahip olmamız gerekir.Her çevre gönüllüsü kişi bu bilinci ve sevgiyi etrafındaki kişilere aşılamalı, gördüğü olumsuzlulukları gerekli mercilere iletmelidir.BİZLER KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ OLARAK Üzerimize düşen görevi yasal çerçeveler içerisinde hizmet ve faaliyetlerimize devam edeceğiz bu konuda halkımızın bize destek olması ve duyarlı olmasını diliyoruz.
ESKİ TARİHİ ESERLERİN KORUNMSI Tarihi eserlerin korunması ve tanıtılması faaliyetlerimizin esas kaynağıdır.Bu yerlerinin tanıtılması için bilgi amaçlı yazılı tabelaların asılması.Kızıltepe simgesi olan Kızıltepe TEPESİ adeta lokma, lokma yutuluyor buna dur demenin zamanıdır buranın korunması ve sit alanına alınıp gereğinin yapılması için Belediyemiz ve Halkımıza büyük görevler düşmektedir.
ÇEVGÖN DEN KIZILTEPE OVA KÖYLERİNE MESAJ Değerli halkımız geleceğimiz için toprağımıza sahip çıkalım.Çok önemli bir düz ovamız var.Zemin çok müsait her yerden su fışkırıyor.Ama ne yazık ki ağaçlar dikilmiyor, ovayı gezdiğimizde toğrağın % 90 nı ağaçsızdır.Zor bir iş değil tek sorun duyarsızlık, ihmal etmekten kaynaklanıyor.Her yerde ağaç dikelim, diktiğimiz ağaçlara sahip çıkalım.Doğan her bebek için bir ağaç dikelim evlenen her çift ağaç diksin.Ölen her kişinin başucuna ağaç dikilsin.Bu dünya dedelerimizin mirası değil torunlarımızın emanetidir. Çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakmak istiyorsak çevremizi ve doğayı koruyalım, ağaç dikelim,var olan ağaçlara sahip çıkalım çevremizi temiz tutalım. 27/08/2007

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri