İLÇEMİZE, FAKÜLTE; ÜNİVERSİTE VE YÜKSEKOKUL İSTİYORUZ

 İlçemiz Kızıltepe için yıllardır eğitim, sağlık ve diğer sorunları gündeme taşımak için uğraş veriyoruz.

Eğitime ihtiyacımız var Toplumlar Yoksulluktan değil Cehaletten Batiyor

En büyük temennimiz, hayalimizde, ülkemizdeki 40 ilden, ilin nüfusundan daha çok nüfusa sahip şu an 300 bine gibi rakam nüfusu ile bu ilçe gençlik kapasitesi çok yüksek bu ilçe Yüksekokul, Fakülte ve Üniversite yapılması için yeterli potansiyele sahiptir.

Yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Tüm ilçe STK’ları, Federasyonları eski Kaymakamımız Sayın Erdoğan Turan Ermiş ve de İlçemizin Belediye Eşbaşkanları da buna katılım sağlayıp destek verdiler.
Ve de son olarak ilimize atanan rektör, Prof. Dr. Ahmet Ağır Akça, Kızıltepe Çevre Gönüllüler Derneğimizi ziyaret edip bize güven mesajları verdi. Buradan basına ve kamuoyuna da verilen mesajları bizi umutlandırmıştı. Halen umudumuzu yitirmedik, sayın rektörümüzden güzel hayırlı cevaplar bekliyoruz.

Bu bir yıl oldu halen ilçemize ne fakülte, ne üniversite temeli atılmadı. Mardin de bulunan Yüksekokul da Kızıltepe adını taşıyor bu okul da Mardin İstasyonda.

Bunun da pek yakında Kızıltepe taşınacağını söylendi maalesef bu bir yıldır halen bu da gerçekleştirilmedi.

Kızıltepe adına yapılacak olası bir, fakülte ya da üniversitenin Mardin içine yerleşim alanında yapılmasına şaşmayın.Bunu kabullenmek mümkün olmamalı, bu İlçenin halkı da esnafı insanları faydalanması lazım tüm halkımızın bu konuda duyarlı olmasını bekliyorum.

Bu komisyonun yönetim kurulu sayın Başkan İsa Tunç’a da çağrıda bulunuyorum. Çalışma ve gayretinizi görüyoruz. Öneri ve taleplerimize yer vermenizi diliyorum..
Türkiye’nin en önemli ovası olan bu kadim Mezopotamya, kırmızı toprak üzerinde bir Ziraat Fakültesi kurmak en doğru öneridir.
Geçen yıl Fakülte binası için Kızıltepe ve Mardin de Rektörlükte bir araya geldik toplantı yapıldı. Çıkan karar fakülte binası için Proje çizim çalışması 50 gün içerisin de tamamlanacak temennisi verildi.

Tüm bunlar olurken İlçemizin ve ilimizi yerel ve ulusal basından da büyük destek gördük.

Şimdi Temennimiz bu vaatlerin gündeme alınmasını diliyoruz bir an önce İlçemiz adına açılan Yüksek okulun Kızıltepe taşınması ve de varsa üniversite, fakülte, yüksekokul çalışmalarının hızlandırılmasını diliyoruz.

Menduh Çakar Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı..

Bu haberle ilgili önceki çalışma ve faliyetlerden bir hatırlama haberi okumak için TIKLAYİN

http://www.mardinlife.com/Kiziltepede-Fakulte-icin-geriye-s…

http://www.mardinlife.com/Agirakca-Kiziltepede-Ziraat-Fakul…

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
İLÇEMİZE, İle İlgili Diğer Haberler
Video Galeri