Çev-gön Başkanı Çakar, Mardin Kalesi üzerine bir açıklama yaptı.

Çev-gön Başkanı Çakar, Mardin Kalesi üzerine bir açıklama yaptı.


Mardin-Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar, Mardin Kalesinde yaşanan yangın ile ilgili gelen ihbar telefonu üzerine durumu yerinde görmek için inceleme yaptığı Mardin Kalesinin durumu ile ilgili basın açıklamasında bulundu.


Çev-gön Başkanı Çakar yaptığı yazılı açıklamada şu görüşleri paylaştı:

Telefondaki kişi Mardin Kelesinin bitişiğinde olan ağaçların yandığını söyledi. Mademki Anız Yangınlarıyla uğraşıyorsunuz Çevre Derneğisiniz  gelin gürün otların yakılması için burasını yangına vermiş, yangın durdurulmamış kontrolden çıkıp sayısız ağaçlar da zarar gürmüş tabi ki burada canlı varlıklar da nasibini almış, dedi.

İhbar telefonu üzerine gittim gördüm gerçekten de durum böyleydi, bunu kanıtlamak için resim çektim.


Davulun sesi uzaktan hoş geliyor, Gelin Mardin Kalesinin Temizlik haline bakınız. Geceleri Mardin’in çekilen görüntü resimlere kanmayın Dünyanın dört bir yerinde yabancı Turist akınına uğrayan ve şehre gelir sağlayan böyle bir miras böylemi korunur.


Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak çevre ve ekolojiye gelebilecek tüm zararlara karşıyız. Doğayı hor gören geleceği zor görür. Mardin Kalesi ekoloji ve Tarihtir, Tarihi Boğmak İnsanlığı Boğmakla Eş değerdir.


Kale de bazı insanların onarım çalışma ve faaliyetlerinin yapıldığını gördüm burada Arkeologlara sesleniyoruz. Mardin Kalesi ne uygun onarımların yapılması için denetimlerinin yapılmasını istiyoruz.

Biz de Kızıltepe Çev-gön olarak  bunun takipçisi olacağız halkımıza ve kamuoyuna duyurmuş olduk.Mardin Kadim Şehri, Dünyanın göz bebeği Mardin Kalesinin etrafında bulunan otlar böylemi yok edilir? Bilerek ya da bilmeyerek yapılan bu yangın için gereğinin yapılmasını istiyoruz. Yakılan zarar gören ağaçlar canlı varlıkların yok olması  hem vicdani hem ahlaki hem İslami olarak uygun değil, dedi.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri