ÇEVGÖN BAŞKANI ÇAKAR BÜHÜRKE İÇİN MARDİN TTB BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Kızıltepe Çev-Gön Başkanı Çakar Mardin Bühürke Eryeri Köyüçevre ile ilgili durumunu görüşmek için Mardin TTBBaşkanı Dr.Kamiran Yıldırtım'la görüştü.

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneğitarafında Bühürke Eryeri köyüiçin bu 3 yıldır yaptığı çalışma ve faaliyetleri doğrultusundaişin takipçisi olduğunu Geçen hafta Kızıltepe Çev-Gön Bir basın gurubu ile köye giderek köyün durumunu basınagöstererek bir basın açıklaması ile ilgilileri ve yetkilileri duyarlı olamaya çağırmıştı.

 

Mardin Cezaevi ve Mardin'nin Çeşitli yerlerindeakan Kanalizasyon ve lağım suları Bühürke'ye akmaktadır köy halkı tarafından şikayet olarak dile getirdiler ve bu artıklar köyün içinden geçen su kanalı ile birleşip köyün içinden geçmektedir. Bu sudan çocuklar ve hayvanlar su içmektedir etrafa pis koku ve tehlike saçıyor Bulaşıcı hastalıklara adeta davetiye çıkartıyor .

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Menduh Çakar işin takipçisi olmak için 17.07.2012Tarihinde Mardin e giderek Mardin TTB Başkanı Dr.Kamiran Yıldırım'la görüştüBühürke köyü hakkında 3 yıl içinde yerel ve ulusal basında çıkan haberleri ve Kızıltepe Çev-Gön nın Bühürke Köyü için yaptığı çalışmaları rapor halinde bir dilekçe ve dosya halinde kendisine sundu ve bu işin takipçisi olması için köyün vahim durumunu kendisine anlatı.

Mardin TTBBaşkanı Dr.Kamiran Yıldırım ise şunları söylediöncelikle bu duyarlığınız için sizleritebrik ederim Basınında buna duyarlılık gösterdikleri içinMardin ve Kızıltepe Basına teşekkür ederim.

.Bu bizim görevimiz kabul ediyoruz ama şuana kadar Bühürke Eryeri için herhangi bir şikayet yada dilekçe bizegelmemiştir sizin bu bize verdiğiniz dilekçe ve dosyayı biz komisyon olarak elealacağız komisyon tarafında bir ekip oluşturarak bir an evvel oraya gidip durumu yerinde incelemek vesu numuneleri alıpgerekli laboratuarlardayapılan tahlil sonuçları rapor halinde ilgililere iletilecektir dedi.

Çev-Gön Başkanı Çakar'da kendisine bu duyarlılık için teşekkür eti.

Bu gün Mardin Belediye Başkanı ile görüşmek için Belediyeye gittiğini Başkan yerinde olmadığı için özel kalem müdürüne giderek randevu talep etiğinirandevumuza cevap verirsehemen gidip Bühürke durumunu ve Sanayiden Kızıltepe ye akan KİMYASAL maddelerinatıkları için bir dosya halinde kendilerine vereceklerini söylediler.

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri tarafındanMardin TTBBaşkanına verdiği dilekçeyi aynenaktarıyoruz.

 

MARDİN TTB BAŞKANLIĞINA

MARDİN

 

Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak Mardin Bühürke Eryeri Köyü çevre hakkındaki durumu size arz etmek istiyoruz.

Köyhalkı sakinlerinden Bize baş vuranların şikayeti.Şöyle

Mardin Ceza evi ve Mardin'in çeşitli yerlerindeki kanalizasyon artık lağımları Bühürke köyün içine akmaktadır köyün içinde geçen su kanalına akıyor.Burada hayvanlar ve çocuklar buradan su içiyorlar etrafa pis koku ve tehlike saçıyor.

Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bu köye gittik. Araştırdık yaptığımız incelemede köy halkının şikayetleri doğru niteliğinde olup bizler burada bir basın açıklaması yaptık ilgilileri bir an evvel bu durumu bu ihmalın ortadan kaldırılması için gereğinin yapılmasını basın yolu ile duyurduk.Burada bir çevre felaketi var bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Mardin TTB'liğini bu köye davet ediyoruz. Gidip köyün içinde akan sukanalından su numuneleri alıp çıkacak tahlil su numune raporunu ilgililere iletilmesini istiyoruz.

Varsa bir ihmal gereğinin yapılmasını arz ediyoruz..

Menduh Çakar

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Yönetim kurulu Başkanı

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri