ÇEV-GÖN ŞİİR YARIŞMACILARI ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Çev-Gön tarafından düzenlenen Çevre ve Ekolojiyle ilgili Şiir yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

ÇEV-GÖN tarafından 15.Ocak 2012–15 Mart 2012 tarihleri arasında düzenlenen ödüllü şiir yarışmasına katılan şiir severlerin eserleri 24 Mart 2012 Cumartesi günü Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneğinde bir araya gelen değerlendirme jürisi tarafından yarışmaya başvuran 68 şiiri arasından ilk 4’e giren şiirler tespit edilip kamuoyu ile paylaşılmıştı.

 

Değerlendirme sonucu birinciliği Yıldız Bozyel’in KürtçeAxÎna min,İkinciliğiÜmit Çalışıcı’nun Unutsam, üçüncülüğü Resul Karataş’ın Çevre ve dördüncülüğü ise Nuri Yalçın’ın Ağaç ve ben şiirleri kazanmıştı.

 

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneğinde düzenlenen ödül törenineAxÎna minşiirinin yazarı Yıldız Bozyel ve eşi Faruk bozyel katılırken, diğer ödül sahiplerinin İlçe merkezi dışında ikamet ettiklerinden dolayı ödül törenine katılmadıkları ve ödüllerinin kargo ile adreslerine gönderileceği açıklandı.

 

Yarışmayı düzenleyen Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı ve Kızıltepe Gündem Gazetesi Editörü Menduh Çakar, Şiir yarışmasında birinci seçilen Yıldız Bozyel’e ödülünü verilken yaptığı açıklamada, Yarışmaya katılan tüm çevre dostlarına teşekkür ederek, “amaç burada hediye almak veya hediye dağıtmaktan çok toplumun dikkatini çevre sağlığına ve çevre korunmasına çekmekti. Sayın Yıldız Bozyel kardeşimizde bu konuda yazdığı şiir ile hem çevreye olan duyarlılığını göstermiş oldu, hem de şiiri ile okuyucuların çevreye sahip çıkmaları için dikkatlerini çekti. Kendisine edebiyat bu yolda başarılar diliyor ve tebrik ediyorum”, diyen çakar yarışmacıya ödüllerini verip tebrik etti.

Ödülünü alan Yıldız Bozyel ise eşi Faruk Bozyel ile konu ile ilgili yaptıkları Kürtçe teşekkür konuşmasında, Çev-Gön’e, Başkanı Menduh Çakar’a, jüri heyetine ve bunu kamuoyuna ulaştıran basın mensuplarına teşekkür eden Bozyel çifti;

“Di serîde jibona komala dilxwazé derdora Qoseré em spasîyé xwe peşkeşdikin.

Ji sala ku hatîye avakirin (5 Haziran 2007)u virde di waré xwezayéde, di waré pirsgiréké bajarande, di waré pirs giréké av u çem u kaniyande, dı waré termik santral u cihé dirokide xebatek bı rümet hat meşandin. u dı hindiré demik kin de bala civaké kişandin ser van pırs gıréke xwezayi mirovahiyé. Em carikdin jıbona vé tekoşîna bi rumet a xebatkaré komalé bi dil u can silav dikin. Em bi tevayi ji bona vé xebata pîroz serkeftiné dixwazin.

Ji alîyéndinde ji rojeva Qoseré u komisyona helbestan re silav u rézé xwe péşkéş dikin u em bawerin ku wé roj bi roj wé ev xebaté weyî piroz péşde bi kevin. Dema îro ku em hatiné. dar u darıstané me wendadibin. ava çem u şeta zuwa dıbın erd u ezmanéme roj bı roj bétir gemarî dıbe.istesyone bazé santralé hîdrolîk u termîké li nava darıstana ligerina zér péşketına “endüstrîyé” gemara petrolé her rojé sed milyon ton sera gazi dikeve nava atmosferé 60 hezar hektar daristané barané tune dibin rojé dı milyon ton cahr dikeve nava ax u avé. her ji sézde deqa rengîkî jiyané wendadibe.Di taliya wéde jiyana xwezayi u péve girédayi jîyana mirovahîyé dixe xeteré. Em jî wekî malbateké armanca me. Ne ku em helbesta bı nivisin dı hindiré péşbirké de cih bigirin. Armanca me di hindıré vé xebata xwezayi u mirovahide cihé xwe bigirin. bi kar u nivisé xwe bala civaké bıkişinin ser van pirs giréka u çareseriyé jére bibinîn. Ev helbesta ku me bi malbati nîvîsî em bawerin ku gihaşt armanca xwe ji niha u péve ji di hindiré ve tekoşina pirozde çı dı ser miléme ke ve emé pék bînîn.

Carik din jibona xwedîyé vé ked u xebaté re serkeftin. M.Halit Solhan (Kızıltepe Ekpres Haber), Serkan Yücel Aydın (Kızıltepenin Sesi)M.Ali Demir (Mardin Time),M.Ali Dinler (Mardin objektif) u Ramazan Tunç (Qoser Online) Bimînin di xweşîyéde”

Bu arada Kızıltepe'de Gündem Gazetesinin de editörü olan Menduh Çakar, gazetesinin yeni sayısınıda basın mensuplarına ve ödül törenine katılanlara tanıttı.

Çev Gön Derneğininiçinde asılan afişler dikatımızı çektı işte bir kaçı.

Sen ey beyaz adam son balık tutulduğuında son ırmak kuruduğunda ve son ağaç kesildiğinde parayı nereye harciyacaksın.

Fidanların kökleri tarihle buluşacaktır.

Tarihi boğmakla insanları boğmakla eşdeğerdır.Çünkü geçmişini bilmeyen bir halk geleceğini sağlam temeller üzerine inşa edilemez.

Demokrasi barış ve özgürlüğün olmadığı bir yerde çevre temizliğinden doğanın korunmasından erezyonla mücadeleden ve ekolojiye sahip çıkılmasından söz edilemez .

Özgür basın susturulamaz..

Çev Gön nın bu anlamlı sologanları için kendilerini tebrik ediyoruz.

 

 

 

Birincilik Ödülünü kazanan Şiir:

AxÎna min

 

Ew dijminé xwezayé ne

Dijmin é dar u daristané me

Agır pév ditinin

tevlÎ héliné teyr u teba

dişewite kezeba me axina min

 

Dijminé hévÎya mene

Dijminé çav derké avé

Santralé hidrolik’é çé dikin

Ava çem u kaniya di miçike

Dara jiyané zuwa dikin axina min

 

Dar u darıstané me

Cihé dergüşa eviné ne

Güliyé teyi sori sosini

Dar u deviya dı xemiline

Cihé sınsalé avé

Mohra xwiné lé ketiye axinamın

 

Çemé münzüré

Xemla welaté rojé ye

Çiyayé araraté

Xwuşkayi ya zozané serhedé ye

Bi gazé kimyewi di şewitinin

Rehé jiyané kut dikin axinamin

 

Yıldız Bozyel

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri