KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ ÇEVGÖN HASANKEYTE

KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ ÇEVGÖN HASANKEYTE

'Nehirler Özgür Aksın' Diye Dicle Nehri'ne Atladılar

Her yıl kutlanan Büyük Atlama (Big Jump) Kızıltepe Çev-Gön Başkanı Menduh Çakar bu yıl gene Kızıltepe Çev-Gön adına afiş ve bankarlarıyla katılım ve destek sağlandı.

Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te bir araya gelen yaklaşık 100 çevreci, Avrupa ve Türkiye'deki 25 bölgesindeki doğaseverle aynı anda, 'Nehirler özgür aksın' diyerek, kendilerini Dicle Nehri'nin serin sularına bıraktı.

Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te bir araya gelen yaklaşık 100 çevreci, Avrupave Türkiye'deki 25 bölgesindeki doğaseverle aynı anda, 'Nehirler özgür aksın' diyerek, kendilerini Dicle Nehri'nin serin sularına bıraktı.

Doğa Derneği'nin organize ettiği, 'Özgür nehirler, büyük atlama' etkinliğiBatman'ın Hasankeyf İlçesi'nden geçenDicle Nehri'nde de gerçekleşti. Tüm dünyayla birlikte yapılan etkinlik, Türkiyesaati ile saat 16.00'da gerçekleşti.

Eyleme, Doğa Derneği, Diyarbakır,Batman ve Mardinli çevreciler katıldı.Dicle Nehri'nde gerçekleşen etkinlikte çevreciler, 'Dünya mirası Hasankeyf yok olmasın' pankartı açtı.

Temmuz ayının ikinci Pazar'ı Avrupa ve Türkiye'deki nehirlerle buluşma etkinlikleri gerçekleştirdiklerini belirten Doğa Derneği Hasankeyf Kampanya sorumlusu Derya Engin, şöyle konuştu:

"Nehirlerde büyük atlama 2005 yılından itibaren Avrupa'da, farklı ülkelerde, farklı nehirlerde Temmuz ayının ikinci Pazar gününde gerçekleştirilen bir etkinlik. Buradaki amaç, suya yapılan ve nehirlere yapılan yanlışa tepki göstermek. Fakat bununla beraber eğitimimizin, kültürümüzün bir parçası olan nehirlerle tekrar buluşmak, suya yeniden dokunmaktır. Bunun için her ülkede nehirlere aynı saatte atlıyoruz. Bu etkinliği geçen yıl da gerçekleştirmiştik. Bu yılda sayıları artarak yaklaşık 25 noktada etkinliği gerçekleştiriyoruz. Burada Hasankeyf'teDicle Nehri'ne en büyük tehdit, Ilısu Barajı'na karşı tepkimizi dile getirmiş oluyoruz. Aynı zamanda Dicle Nehriyle buluşuyoruz."

Yapılan konuşmadan sonra yaklaşık 100 eylemci, hep birlikte Dicle Nehri'nin serin sularına atladı. - Batman

 

 

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri