KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ BAŞKANI MENDUH ÇAKAR BÜHERKE'DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ BAŞKANI MENDUH ÇAKAR BÜHERKE'DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.

 

Mardin Kanalizasyonu Köyün İçinde Geçiyor

Mardin Merkeze Bağlı Eryeri köyünün içinden akan kanalizasyon atıkları tehlike saçıyor.5,5 kilometre uzunluğunda ki kanalda çocuklar oynuyor, hayvanlar su içiyor.


 

Mardin Merkeze Bağlı Eryeri köyünün içinden akan kanalizasyon atıkları tehlike saçıyor.

5,5 kilometre uzunluğunda ki kanalda çocuklar oynuyor, hayvanlar su içiyor. Köy sakinleri ve bazı sivil toplum örgütleri akan kanalizasyon atıklarının ıslah edilmesini istedi. Eryeri köyünde basın açıklaması yapan Kızıltepe Çevre Gönülleri Derneği başkanı Menduh Çakar, Mardin kanalizasyon atıklarının köyün içinde aktığını belirterek yetkililerden duruma müdahale edilmesini istedi.

Çakar "Çevre ve ekoloji ile ilgili sorunlar nerede olursa olsun bizim için fark etmez. Bizler Kızıltepe'de nasıl Zergan deresinin ıslahı için çalıştık ise de Eryeri köyü içinde çalışıyoruz. Mardin den akan kanalizasyon artıkları ve lağımlar Köyün içine akıyor. Bu da bulaşıcı hastalıklara yol açabilir.

Buradan Mardin Belediye yetkililere sesleniyoruz ilinizde, kanalizasyonlarınızda akan mikrop saçan bu artıklar Eryeri köyüne akmaktadır sizler her ne kadar Belediye sınırlarımızın içinde değil karışamayız deseniz de bu bir cinayettir bu bir çevre felaketidir göz göre göre hastalıklara davetiye çıkartıyor. Burada çağrı yapıyoruz Eryeri'ne akan bu lağımların önünü kesip ıslah edilmesini atık projelerin uygulanmasını istiyoruz. Bu konu ile ilgili muhatapları göreve davet ediyoruz. Burada Mardin Tabipler odasına sesleniyoruz Kızıltepe Zergan için yaptığınız çalışmayı Eryeri'ne de yapıp sularda çıkan su numuneleri gerekli yerlere rapor edip iletmenizi istiyoruz. Tüm bunlara rağmen bizler Kızıltepe Çev-Gön olarak pes etmeyeceğiz Eryeri halkının yanında olacağız bu konuyla ilgili 1 yıl evvel Mardin Belediye Başkanı ile görüşmüştüm bana vaat vermişti orda atık proje ihalesi yapılmış istasyondaKızıltepe akan kimyasal artılar içinde Projede bu ihalenin içinde hazırlanmıştır. Eryeri'yi de içine alacaklarım bana söyledi ama bu iki yıldır ses yok onun için çağrımızı yeniliyoruz yetkilileri ilgilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

Köyün sakinlerinden Mehmet Can Kurt ise "Bu kanalın kapanmasını istiyoruz. Çocuklarımız hayvanlarımız telef oluyor. Kanalın hepsi mikrop dolu" diye sitem etti.

Halil Barık ise "Ben 31 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bu sorun var. Belki de daha önceden var. Öncede şehir de o kadar kalabalık değildi. Son 5-6 yıldır çekilmez halde. Kokular çok fazla yayılıyor. Çocuklarımız rahatsızlanıyor. Ciddi anlamda bir sorunumuz var. İlgilerden bu sorunun çözümü için destek bekliyoruz. Kanal 5,5 kilometre uzunluğunda. Daha önce ihata duvarı yapıldı. Köyde 250 hane var" dedi - 

İHA

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri