5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolasıyla Kızıltepe Özgürlük meydanında bir etkinlik düzenledi.

 

Etkinlikte Açılış Konuşması Yapan Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği (Çev-Gön) Menduh Çakar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Çevreyle ilgili Kızıltepe STK Platformu Dönem Sözcüsü M.Şerif Öter ve göneydoğu gazeteciler emiyeti başkanı Gazeteci Cemil Aydoğan’da birer konuşma yaptılar.Konuşma sonunda Grup Şev İle Müzik Dinletisi ile halaylar çekildi.

 

Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği (Çev-Gön) Menduh Çakar’ın açılış konuşmasında ki basın açıklamasını aynen yayınlıyoruz.

 

BASINA VE KAMUOYUNA.

Değerli Basın ,Saygıdeğer Kızıltepe halk,ı  siz Değerli STK örgütleri, ve platform temsilcileri

Bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak ilçemizin çevre ve ekolojik durumu ile ilgili halkımıza sunmak üzere bir bildiri hazırladık. 1000 Adet bildiriyi halkımıza dağıtık. Bildirimizin başlığı:

"ÖNERİYORUZ "ARZ EDİYORUZ"SİTEM EDİYORUZ

Dönüp  şöyle kendimize ve etrafımıza baktığımızda ne kadar sağlıklıyız,hangi şartlarda yaşıyoruz.çevremize baktığımızda nüfus yoğunluğundan kentlerin yaşanmaz hale geldiği çarpık kentleşmenin yaratığı görüntü Tarihi ve ekolojik değerlere önem verilmemesi betonlaşmanın çığ gibi büyümesi endüstrinin,teknolojini yaratığı hava kirliliği ve arkasında bıraktığı hurdalar  yığını çevrenin ,yeşil alanların ihtiyaçların çok geride olması bilinçsizce talan edilen ormanlarımız tasarrufsuz boşa harcanan sularımız su kaynaklarının giderek tükenmesi ,su kirliliği,çevre kirliliği içinde  nasıl sağlıklı yaşayabiliriz.

 Günlük hayatımızda çokça karşılaştığımız çevre sorunlarından birçoğu kullandığımız bazı kimyasal ürünlerinden kaynaklanmaktadır. bu konuda tarım ve ziraat müdürlüklerinin halkı yeterince bilinçlendirmediği, tarım ve ziraatın halen ilkel şartlarda öğrenilen teknikler üzerinde yürüdüğü görülmektedir bu konuda sorumluları duyarlı olmaya ve görevini yerine getirmeye çağırıyoruz Bölgemizin kurak olması ve ormanlık alanların yok denecek kadar az olması yetmezmiş gibi insanlar tarafından bilinçsizce talan edilmektedir. Ayrıca verimli topraklarımızı betonlaştırmaktadırlar. Son zamanlarda balta ve ateş ormanlar üzerinden hiç eksik olmamaktadır. Yetkililer seyirci ,halk doğaya yabancı ormanlar gözümüzün önünde yok olmaya doğru gidiyor Yazın ANIZ yakma olarak vuku bulan çevre tahribatına tüm halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Anız yakmak, ağaçları kesmek ve doğaya zarar verilmesi; yasal olarak suç, dinen günah ve vicdani olarak insanlık dışı bir durumdur caydırıcı cezaların verilmesi bu konuyla ilgili halkı bilinçlendirmek ve duyarlılığa çağrı için gerekirse cami hutbelerinde imamlar bu konuyu göndere alırsa iyi olur. Başta sorumlular olmak üzere herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.

 GAP projesinin derhal faaliyete geçmesini yıllardır Gap projesi faaliyete geçmiş olmasına rağmen halen bölgemize ulaşmamıştır.Bu hayata geçerse halkımızın kanayan yaralarını derhal sarılmasını istiyoruz Son yüzyılın acı gerçeklerinden biri olan çevre tahribatları, gerekli önlemler alınmadığı için insanlığı bıçak sırtında yaşamaya mahkum etmiştir.yanlış kullanılan tarım politikaları,mantar gibi çoğalan fabrikalar hayatı yaşanmaz duruma getirmektedir.Bilinçli ve ya bilinçsizce ormanların yakılması,insanların yaşadıkları çevrelere termik santrallerin ve baz istasyonların kurulması,insanların nefes alma hakkını elinden almaya çalışmaktadır.01.05.2012 tarihinde Yargıtay bir karara imza attı. Baz istasyonların şehir dışına alınması için karar verildi. Burada ilgili ve yetkililere çağrımız var ilçemizde kurulan baz istasyonların şehir dışına çıkartılmasını istiyoruz. İnsan tek doğar ,insan tek ölür ,insan yalnız doğar,insan yalnız ölür önemli olan bu iki dilim arasındaki zamanı insanca özgürce yaşamaktır. Bizler çevreciler olarak en büyük yurtseverlik ağaçlandırma ve ormanlaştırmayla geçer. Diye düşünüyoruz. Kirliliği üstümüze barındırmamalıyız ki topluma kötülük sapmasın. Allahın sevdiği kullar olmalıyız toprağımıza ve ilçemize sahip çıkmalıyız.Son yıllarda küresel ısınma nedeni ile iklim değişiklikleri yaşanmış, içme ve kullanma suları sıfır noktasına yaklaşmaktadır. Bizler Kızıltepe çevre gönüllüleri derneği olarak ilçemizde, ilimizde, bölgemizde ve tüm dünyamızda yaşanmakta olan çevre sorunlarının derhal çözülmesini istiyoruz.


Burada bizlere destek veren değerli basına ve halkımıza tüm sivil toplum kuruluş ve platformlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN DİYORUZ.Dedi.

Çev-Gön başkanı basın açıklamasından sonra dağıtılan Öneriyoruz Arz ediyoruz Sitem ediyoruz  el bildirisini de okudu.Konuşmasından Kürtçe olarak ta mesajlar verildi.

 Dağıtılan Bildiriyi Okumak İçin Tıklayın: http://kiziltepegundem.com/haber_detay.asp?haberID=324

MENDUH ÇAKAR

KIZILTEPE ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ (ÇEV-GÖN)

 

 

 

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri