Mardin de 4.sü yapılan Yerel Çevre Eylem Planı Paydaş Toplantısında Zergan da gündeme geldi

Yerel Çevre Eylem Planı Paydaş Toplantılarının dördüncüsü Mardin’de yapıldı.

Yerel Çevre Eylem Planı Paydaş Toplantılarının dördüncüsü Mardin’de yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu,YEÇEP’in Çevre konusunda Mardin’in ufkunu açarak  bir bakış açısı kazandırdığını söyleyerek ; “YEÇEP Mardin’in çevre anayasasıdır.”dedi. Toplantıda yapılan çalışmalar sonucu olarak gündeme gelen Mardin ve Mardin'e bağlı ilçelerin sorunları elle alınırken.Zergan sorunu da ele alındı.

 

Mardin bölgesel yerel çevre eylem planı toplantısına Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Finansman Uzmanı Ogün Hakan Çiçek, Çevre ve Şehircilik il Müdürü Halil İbrahim Metin, Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Derviş Gönüller, Çevre ve Şehircilik Şube Müdürü Zeki Altunışık, Yeçep Temsilcileri olarak Şehir Plancısı Nuran Talu, Proje Yöneticisi Hande Özüt, REC Türkiye Proje Asistanı  Gül Tuçaltan, Dernek, Oda, Sendika ve bazı Sivil toplum örgütleri temsilcileri ve davetlilerin katıldığı toplantıya Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği  Başkanı Menduh Çakar'da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu;YEÇEP sürecini değerlendirmek için burada olduklarını söyleyerek; “ Sit alanında, içme suyu ve kanalizasyon birbirine karışıyordu, şebeke yenileme projesi, Valilik tarafından finanse edilmesine karşın, Belediyenin çabalarıyla gerçekleştirilecek.11milyon tutarında ki SİTalanı içme suyu şebekesi yenileme projesinde YEÇEP buna vesile olmuştur.”dedi.

Başkan Ayanoğlu; “Tarihi kent omurgasında İçme suyu, kanalizasyon, yağmur drenajı gibi çalışmalar Valilik ve Belediye tarafından halkımız borçlandırılmadan tamamlanması planlanıyor.Bu altyapı çalışmaları tarihi eserlerin Sudan kaynaklı yıpranmasına da çözüm olacak.”şeklinde konuştu.

Mardin’in acilen yeni bir çevre yoluna ihtiyacı olduğunu belirten  Başkan Ayanoğlu; ‘’Zınhar Vadisinden, yani yeni kentin kuzeyinden, geçen ve ağır tonajlı araç trafiğinin geçeceği bir çevre yolu yapımının acilen yapılması gerekiyor. İkinci olarak, Karayolları Genel Müdürlüğü, Artuklu Üniversitesi girişine bir yonca kavşak yapmayı planlıyor. SİT alanıyla ilgili ulaşım projesi de hazır. Bürokrasi de bekliyor. Müşavirlik, inşaat ve uygulama aşamalarının AB’den akreditasyon alması gerekiyor. Şu an İstanbul Teknik Üniversitesi 1. Cadde için olası ulaşım modelleri üzerinde çalışmaktalar. Vali Bey ise belli saatlerde caddenin tamamen trafiğe kapatılması ve vatandaşların küçük golf araçlarıyla belediye tarafından ücretsiz olarak taşınması üzerinde düşünüyor. 1950 yılında yol genişletilmesi adına pek çok bina yarıdan kesilmiştir. Yol genişletilememiş ve sadece inşaat artıklardan kaynaklı olarak cadde yükselmiştir. Dünya mirası olan böylesi bir alanda bir daha böyle bir hataya düşülmemelidir. YEÇEP, Mardin’in çevre anayasasıdır ‘’dedi.

Mardin YEÇEP koordinatörü Hande Özüt değerlendirmeye alınan projelerin durumunu anlatarak, Mardin Kızıltepe arasındaki sanayi bölgesinin kimyasal artıkların arıtma tesislerin proje programa alındığını  ayrıca hava kirliliği çevre kirliliği alt yapı ile ilgili projelerin maliyetlerin çıkarıldığını söyledi.

Finansman Uzmanı Ogün Hakan Çiçek ise, amaçlarının  Mardin’in bölgedeki çekiciliğinin artırılmasına yönelik bir Katı atık fuarı olduğunu belirtti.

Şehir Plancısı Nuran Talu konuşmasında;Bir ufuk projesi olan YEÇEP, Mardin’i mevcut altyapısıyla değerlendirmenin yanı sıra geleceğe yönelik bütün yatırımlara da gebe olduğunu göstermiştir.Mardin, bu plana sahipliğiyle Güneydoğu Anadolu’daki diğer kentlere de örnek olmuştur. Dedi.

Talu yaptığı konuşmada, “Mardin'de yapılacak çok yatırımlar var buraya para akıyor yeşil alan çalışmaları doğal değerlerin korunması bölgesel çalışmalar doğrultusunda çalışmalar yapılacak Güneş enerjisinin kurulması için halk beklentiler içinde, Mardin ve ilçelerin alt yapı yeşil alan çalışmaları olumlu gidiyor.

 

Turizm açılımı bakımında turizm ekonomisi içinde değer kazanıyor. Burada belediyelere bir yatırım uygulanması gerekiyor. Kızıltepe'de sera faaliyetlerin hayata geçmesi için çalışmalar yapılmakta. Kızıltepe Zergan sorununu ise iki yıl boyunca Kızıltepe ÇEV-GÖN gündemde tutmayı başardı. Zergan'ın ıslahı için umutluyuz, yanlınız yaptığımız araştırma ve aldığımız bilgilere göre Kızıltepe Belediyesi Zergan deresinin sıfır noktasında binalar apartmanlar yapılmış buna nasıl ruhsat veriliyor. Anlayamıyoruz, tapusu olsa bile Zergan sorunu gibi yerlere ve kamulaştırma beklentisi gündemde iken buna engel olunması gerekirdi Kızıltepe Tepesi de aynı akıbeti yaşıyor 4.5 yıl evvel burası sit alanı olması gerekirken tepe İşgal edilmiş gibi görünüyor Tepe adeta yutuluyor etrafında binalar yapılıyor buraya nasıl ruhsat ve izin veriliyor buna anlam veremiyoruz. Bu gibi durumlarda belediyeden halen beklentilerimiz var gereğinin yapılması için. Kızıltepe Mardin arasında bulunan Termik Santral için maliyet çıkartmadık ama gereken çalışmalar yaptık.

 

Bizler yanlınız Mardin'e odaklanmayalım diğer ilçelerimize de özverili olarak yaklaşmamız gerekir başta Kızıltepe, Nusaybin ve Midyat ilçelerimize de sahip çıkmalıyız.” Dedi.

 

Toplantıda Zergan ile ilgili açıklama yapan Kızıltepe Çev-Gön Başkanı Menduh Çakar'da şunları söyledi, Burada Kızıltepe belediyesi ve yetkililer arasında sorunların olduğunu söyleniyor her ne kadar Kızıltepe belediyesi Zergan deresinin kenarındaki kamulaştırmak için yapılan binaların ruhsatlı olduğunu açıklanıyorsa da, bizler Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak Zergan ile ilgili Kızıltepe belediye başkanlığına rapor sunduk.

Ayrıca Kızıltepe belediye başkan vekili Şerife Alp ve başkan yardımcısı Hasan Demir Zergan deresinin ıslahı için projelerini yapıp tutulan raporlarla beraber Ankara’da ilgili bakanla görüşüp çözüm konusunda destek istediler, kendilerine söz, umut ve vaatler verildi. Ama maalesef bürokratik engeller ve bahaneler ile bir çözüm sağlanmadı, buna anlam veremiyoruz. Zergan sorunu büyük bir maliyet ister Kızıltepe belediyesi bu yükü kaldıramaz devletin yardımı ve desteği olmadan da bu iş olmaz dedi.

 

Proje uzmanı Dr. Nuran Talu da Zergan sorunun çözümü konusunda; “Kızıltepe Belediyesi Ankara'ya gönderdiği raporu ve projenin bir fotokopisini bize yolansınlar bizler bunun takipçisi olacağız ve gereğini yapılması için girişimlerde bulunacağız. Dedi.

 

Kızıltepe Çev-Gön Başkanı Menduh Çakar ayrıca Mardin Belediye Başkanı Ayanoğlu ile bir görüşme yaparak geçen yıl Bühürke deresinin durumu hakkında kendisine bir rapor sunduklarını belirterek, gelişmeler hakkında bilgi aldı, Çakar, Başkan Ayanoğlu'nun Çev-Gön raporunu da göz önünde bulundurup bazı çalışmalar yaptıklarını ve Bühürke sorununu Mardin Kızıltepe arasındaki sanayi artıkları için yapılacak arıtma projesinin içine aldıklarını belirttiğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri