RUHEN SAĞLIKLI DEĞİLİZ

KIZILTEPE SES EĞİTİM SEKRETERİ ÇAKAR   ÜLKEMİZDE DEĞİŞEN SAĞLİK POLİTİKASI VE  İLÇEMİZİN SAĞLIK SORUNU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

SAĞLIK: Bir insanın ruhen ve bedenen iyi olma halidir.donup  şöyle kendimize ve etrafımıza baktığımızda ne kadar sağlıklıyız,hangi şartlarda yaşıyoruz.çevremize baktığımızda nüfus yoğunluğundan kentlerin yaşanmaz hale geldiği çarpık kentleşmenin yaratığı görüntü betonlaşmanın çığ gibi büyümesi endüstrinin,teknolojini yaratığı hava kirliliği ve arkasında bıraktığı hurdalar  yığını çevrenin ,yeşil alanların ihtiyaçların çok geride olması bilinçsizce talan edilen ormanlarımız su kaynaklarının giderek tükenmesi ,su kirliliği,çevre kirliliği içinde  nasıl sağlıklı yaşayabiliriz.

Diğer taraftan son elli yılda dünya nüfusunun iki kat artması buna paralel gıdaüretiminin üç kat artmasına rağmen ülkemizde ve çevremizde milyonlarca insanın açlık sınırının altında  aç olarak yaşaması yediğimiz gıdaların içtiğimiz suların kirli olması  zorunlu göç ve şiddet ortamının insan psikolojisi üzerinde yaratığı tahribatlar halen zorun silahın ve şiddetin  topluma çözüm gücü olarak dayatılması  toplumu  yasaların zoruyla  emir komuta zinciri içinde bir yaşama mahkum edilmesi insanın ruhen ve bedenen sağlıklı olması mümkünümü? Kızıltepe sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası ses eğitim sekreteri Menduh Çakar  şöyle devam etti.

Sokakta küçük bir çocuk öldüresiye dövülüp istismara maruz kaldığında genç bir kadın katledildiğinde bir engelli veya bir savunmasız insan şiddet görüntüleri ile medyanın haber boşluğuna düştüğünde evsiz bir insan sokakta donduğunda ya da madde kullanıcısı saldırdığında  hatırlanır.

Sosyal hizmet kamuoyu vicdanı konuşur.günah keçisi kurbanlar aranır. Ve bulunur  sorunu çözmek yerine üstü örtülerek unutulmaya bırakılmaktadır.böylece sosyal hizmet bilimsel bir alan ve sosyal devletin asil işi olmaktan çıkarılır bu şekilde hizmet piyasalaştırmanın özeleştirmenin zemini yaratılır.sosyal devlet sosyalhizmettirözelleştirilemez.

Ülkemizde   değişen sağlıkpolitikasına  paralel ilçemizde de sağlık politikası nasibini almakta  koruyucu sağlık hizmeti yerine tedavi edici sağlık hizmetine geçişle birlikte hasta sayısı katlanarak artmakta aile hekimliğine geçişle birlikte  gebe  bebek ,çocuk izleme ve aşılama çalışmaları denetimsiz bırakıldı halk sağlığı ve çevre sağlığı çalışmaları   yok edildi. sınırlı olan sosyal hizmet çalışmaları denetimsiz kalmakta  özürlülere yönelik hizmet veren rehabilitasyon merkezleri denetimden uzak tutulduğu için amaca hizmet etmiyor 2oo bin nüfusa hizmet eden devlet hastanesi    elektrik sıkıntısı ve müteahhidin elverişsiz ve yetersiz malzeme kulanması  nedeniyle yaz boyunca hastalara ve çalışanlara  büyük sıkıntılar çektirildi. Hastanenin çevre düzenlemesi gelişi güzel yapıldığı için ağaçların yarısı kurudu personel sıkıntısı yüzünden servislerin bir kısmı kapalı kalmakta çalışan arkadaşlar gün aşırı çalıştığı için ne kadar verimli olabilir.

Hastane binasının yolun solunda olduğu için ciddi trafik sorunlarıyla karşı karşıyayız. hastalar gelirken ve giderken  şehirler arası yoldan  geçtikleri için her gün trafik sorunlarıyla burun buruna gelmekte şimdiye kadar bir insan  ölümüyle kalması büyük bir şanstır.kışa girerken yine alt yapı eksikliğinden ve yetersiz oluşundan yağmurların yağmasıyla hastanenin ciddi sıkıntılar yaşayacağı kesindir.eski hastanemizin bir bölümü diş hastalıklarına ayrılmasına rağmen  halen diş yapımı yapılmamakta  insanlarımız ya Mardin yada Diyarbakır’a gitmek zorunda kalmaktadır

Bütün bu olumsuzluklardan anlaşılacağı gibi bizim ruhen ve bedenen sağlıklı olmamız mümkün değildir.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
RUHEN İle İlgili Diğer Haberler
Video Galeri