Stk'lar Cumhuriyet Gazetesi'ne Suç Duyurusunda Bulundu

KIZILTEPE STK PLATFORMU “CUMHURİYET GAZETESİ” HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’ndan Suç Duyurusu

Cumhuriyet  Gazetesinin 16.08.2001 tarihinde Seyfettin METEimzasıyla

İlk sayfada manşet olarak  yayınlanan köle pazarı gibi haberde doğu ve güneydoğulu insanlarımıza  iğrenç iftiralar atmıştır.

Haberde özetle Çorum, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde evlenemeyen veya dul kalan erkekler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden çocuk yaştaki kız çocuklarını eş olarak “satın alıyor”. Kız çocukları, 1000 ile 5 bin lira arasında“satılıyor”. 

Yazar şöyle devam ediyor.” Evde kalmış yaşlanmış bu erkekler doğu ve güneydoğu bölgesine gidiyorlar, Mesela köye gidiyorsun TÜM  köy kızları sıraya diziliyor. Sen içlerinden birini seçiyorsun.” Yazara göre yaşları küçük olan kızların fiyatı 1000 ile 5000 bin Tl. Arasında değişiyor”.

 

Bu haberin aslı astarı olmadığı gibi, elinde hiçbir kanıt, araştırma olmadan, sözde birilerinin iddiasına göre diye yayınlayan cumhuriyet gazetesini ve haberin yazarı olan Seyfettin METE’yi  KIZILTEPE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI  PLATFORMUolarak şiddetle kınıyoruz.

Cumhuriyet gazetesi haberi yayınladığı ilk günlerde KIZILTEPE STK. PLATFORMU olarak telefonla aradık, fax çektik gazete ve yazarını DOĞU VE GÜNEYDOĞU vatandaşlarımızdan özür dilemeye davet ettik.

Uydurma haberin üzerinden 21 gün geçmesine rağmen gazete ve onun yazarı Seyfettin METE özür dileme erdemliğini göstermediler.Vatandaşlarımızla birlikte platform olarak, iftira yoluyla bölgemiz için genelleme yapılarak yapılan bu karalamayı kabul etmemiz mümkün değildir.“Cennet anaların ayağı altındadır” diye hadis varken, kızlarımız, kadınlarımız bizim için bu kadar önemliyken, bunlar reyting uğruna neden yazılıyor? Belge, kaynak gösterilmeden haber yapmak, gazetecilik mesleğinde etik değildir. Kaldı ki kaynağı belirtilmeden tamamen asılsız iddialarla yapılan böyle bir haber basın meslek kurallarına da aykırıdır.Türkiye cumhuriyeti sosyal ve hukuk devletidir. Hakkımızı yasal zeminde sonuna kadar arayacağız. Bu gün Kızıltepe adliyesine PLATFORM olarak savcılığa gidip suç duyurusunda bulunduk.Biz Bu iftirayı bu iğrençliği yalnızca  doğu ve güneydoğu bölgesi insanlarına atılmış olarak görmüyoruz. Aynı zamanda, ülkemizin 7 coğrafi bölgesi 74 milyon  vatandaşının rahatsız olduklarını düşünüyoruz.Türkiye cumhuriyeti bir bütün ise 74 milyon kardeş isek ki, biz 74 milyonu bir bütün kardeş biliyor ve görüyoruz, herkesin tepki göstermesini bekliyoruz. Özellikle cumhuriyet gazetesi okurlarından  tepkilerini iletmelerini bekliyoruz.Cumhuriyet gazetesi başka bir bölgemiz  örneğin EGE-MARMARA-AKDENİZ-KARADENİZ-İÇ ANADOLU için bu  çirkin haberi  yayınlamış  olsa idi KIZILTEPE STK.PLATFORMU olarak bölgemize yapılmış gibi düşünüp aynı tepkimizi gösterecek ve yine savcılığa suç duyurusunda bulanacaktık.

Aynı duyarlılığı ve hassasiyeti  bizde bekliyoruz.Umarım Cumhuriyet gazetesi hak ettiği tepkiyi alır.

       Kızıltepe STK Platformu Yönetim Kurulu adına

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri