Kızıltepe Çevgön Başkanı Menduh Çakar Cumhuriyet Gazetesini Sert Bir Şekilde Kınadı

TÜM YEREL BASINIMIZDAN DA DESTEK BEKLİYORUM.

KINAMA YAZILARI YAZMALI

Bu konuyla ilgili Bugün Cumhuriyet Gazetesinde ilk sayfa manşet olarak  yayınlanan bu  köle pazarı gibi haber için ilk açıklamamı  Gazeteci Kadir Üründü’ye yapmıştım.  

Güneydoğu bölgesi halkı benliğini kayıp etmeyen bir halktır. Bunu tarih yazıyor. Kalkıp ta böyle çirkin  olayları halkımıza yakıştırmak hoş bir şey değildir ayıptır. Basına yakışamaz hele ulusal bir basın gazetesinde.

Türkiye’nin her bölgesinde nahoş durumlar olur bu 6 ay içinde 100 lerce kadın şiddete maruz kalıp bazıları öldürüldü bazıları linç edildi  işte bu zihniyet değişmedikçe bu zavallı insanlarımız mağdur olur ve cumhuriyet gazetesi gibi basında bunları kendine haber yapıp yayınlıyorlar.

Ne demek doğu ve güney doğu anadoludan çocuk yaştaki kız çocuklarını eş olarak satın alıyor.

Cumhuriyet gazetesi şöyle devam ediyor bir kişi ise yaşadığımız ilde güneydoğu yu bilen kişiler var diyor. mesela köye gidiyorsun tüm köy kızları sıraya diziliyor  sen içlerinden birini seçiyorsun kızların itiraz etme şansı yok diyor sayın muhabir Seyfettin METE Ben Kızıltepe Çev-Gön başkanı ve bir Kızıltepeli olarak  bunu size layık görüyorumseni kınıyorum. Kızıltepe Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bunu insan hakları komisyonuna ve TBMM kadınlarla ilgili bakanlığa ileteceğimizi bölge vekillerimizide  bu konuyla ilgili açıklama yapmalarını bekliyorum.

Yıllar önce bölgemizde çekilen dizi filimler halkımızın onuruyla oynuyor halkımızı yobaz, geri zekalı  olarak lanse ediyorlar.

Filimlerde sanki doğu halkı hep ölümü seviyor şiddeti kullanıyor çete mafya olarak onları tanıtıyor kanı silah çocuklarımıza gösteriyorlar.

İşte o zamanda bunu kınadım yazdım. Ama büyük tepki olsaydı bugün bu Cumhuriyet gazetesi muhabiri bunu servis yapıp önümüze koyma cesareti gösteremezdi.

Tüm halkımız sivil toplum kuruluşlarını Cumhuriyet gazetesini  kınamaya davet ediyorum.

Bize halkımıza yapılan bu haksızlığı çirkin yakıştırmaları kınıyorum. Bunlar özür dilemelidirler dedi.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri