KIZILTEPE STKP ELEKTİRİK SORNU İÇNİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI….

KIZILTEPE ÇEV-GÖN BAŞKANI ÇAKAR’DAN AKP VEKİLERE SERT MESAJ

 

ELEKTRİK KESİNTİLERİ PROTESTO EDİLDİ!

 

Kızıltepe’nin son yıllarda yaz mevsimlerinde meydana gelen elektrik dalgalanmaları Özgürlük Meydanında Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde yapılan bir basın açıklaması ve oturma eylemiyle protesto edildi.

 

35 sivil toplum örgütünden oluşan Kızıltepe Sivil Toplum Örgütü Platformu (STKP) ilçede yaşanan elektrik kesintilerini basın açıklaması ve oturma eylemi ile protesto etti. Özgürlük Meydanı'nda yapılan protesto eyleminde Tedaş aleyhine sloganlar atıldı ve sorunun çözülmesi yönünde sorumlular göreve davet edildi.

 

Kızıltepe STKP ‘nın yaptığı Basın konuşmasının ön açılış konuşmasını yapan Kızıltepe STKP‘nın yönetim kurulu üyesi ve Kızıltepe ÇEV-GÖN  Başkanı Menduh Çakar vekillere sivri anlamlı mesaj içeren önemli mesajlar verdi.

BDP’nin 3 vekili bölgenin sorunlarıyla boğuşurken AKP’den 3 vekilimiz elektirik sorunumuzu haletmiyor.

Güneş hep doğudan çıkıyor.doğu daima karanlık içinde bölge halkı Kızıltepe halkı Qoser halkı bunu hak etmemiştir.

Karanlık istemiyoruz. Aydınlık istiyoruz buradan vekillerimize seslenmek istiyoruz.

Oylarımızla sizleri vekil yaptık bizi karanlığa gömdünüz.

Buradan AKP’nin 3 vekiline sesleniyorum diğer 3 vekili’miz

 Bölgemizin sorunları ile boğuşurken mücadele verirken siz AKP’nın 3 vekili hiç olmasa bu elektrik sorunumuzu hal ediniz.

Yoksa bu işin altında kalırsınız. Ambleminiz ampul ama bizleri karanlıkta bırakıyorsunuz  diye çağrı yaptı ve Kürtçe bir slogan söyledi

 [BİJİ RONAHİ BİMRE TARİTİ ].

Ardından basın açıklamasını STKP’nı dönem sözcüsü M.Şerif Öter yaptı..

BASINA VE KAMUOYUNA

KIZILTEPE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU

BASIN AÇIKLAMASI

 Sayın hemşerilerim ve çok değerli basın mensupları, hepinizi saygıyla selamlıyoruz  bu yılın temmuz ayında Kızıltepe’de bulunan 35 sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesi ile oluşturulan Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Yönetim Kurulu Donem Sözcüsü olarak konuşacağım. Bu platformun tek amacı vardır, KIZILTEPE’YE hizmet etmek. Burada toplanmamızın nedeni malumunuz, kaç yıldır devam eden ancak son haftalarda ilçemizin yaşantısını son derece sıkıntı noktasına getiren elektrik enerjisindeki kesinti ile beraber gelen voltaj dalgalanmalarıdır.

Mardin ilimize çok yakın olan Kızıltepe ilçesi bir köy-kenttir. Doğru duydunuz 200 bin nüfuslu bir köy-kenttir. Türkiye’de bulunan 44 ilden büyüktür. Dünyanın en kaliteli verimli topraklarına sahip olan Mezopotamya havzasının merkezinde kalbinde yer almaktadır. Fırat ile Dicle nehirlerinin ortasında bulunmaktadır.

Elektrik enerjisinin oluşturmuş olduğu sıkıntı tüm bu özellikleri gölgede bırakmaktadır. İlçemizde Elektrikte yaşanan problem nedeni ile bu kutsal ayda vatandaşların elektrik aletlerinin yanmasına, esnafın iş yapamaz hale gelmesine, çiftçilerin ürünlerinin zarar görmesine, tarımsal sulamada kullanılan malzemelerin çoğunun kullanılamaz hale gelmesine, 200 yataklı devlet hastanesinin ameliyathanelerinin ve yoğun bakım ünitesinin kapatılmasına neden olmuştur.  Günde 100 defa elektrik gelip gitmekte, dalgalanmaktadır. Vatandaşlar bıktı artık, insanlar günlerce elektriksiz kalmaktadır. Nehirlerimiz üzerinde kurulu hidro elektrik santrallerinde üretilen kalitesi yüksek elektriğimiz batı illerine verilmekte, Bölgemize de Elbistan termik santralinde üretilen kalitesiz, dalgalı elektrik verilmektedir. Bu anlayış eşitlik, kardeşlik ve adalet ilkesine ters bir durum teşkil etmektedir. Bu haksızlığın çifte standardın bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.

 

Bölgemiz Türkiye'nin en geri kalmış, bırakılmış bölgelerinin başında gelmektedir. Türkiye’de bölgeler arası gelişmişliklerin kapanması için üretim ve ticarete ihtiyaç vardır. Ancak ne yazık ki bölgemiz elektrik sıkıntısı nedeniyle  kendi üretimini ve ticaretini yapamamaktadır.

 

Burada bulunmamızı gerektiren durumun oluşmasını özetleyecek olursak;

Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu yönetim kurulu ile ilçenin elektrik sorununun çözülmesi için çeşitli girişimlerde bulunduk. Başta Kızıltepe TEDAŞ müessese müdürü, bölgemizin bazı milletvekilleri ve son olarak Ankara’da Enerji Bakanı Sayın Taner Yıldız ile görüşüldü, Ancak yapılan görüşmelerin sorunun çözülmesine katkı sağlamayacağı anlaşılmıştır.

Bu görüşmelerden aldığımız netice bizi burada halkımız ile birlikte demokratik eyleme zorlamıştır.  Buradan Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’nın bu sorunumuza duyarsız kalmayacağını en kalbi duygularımızla inanmaktayız, umarız bu sorunumuzu da çözümsüz bırakmayacaklardır. Dünyadaki sorunlara çözüm üretmeye çalışan hükümetimiz önce KIZILTEPEDEKİ elektrik sorununu çözmelidir.

 

  Son olarak şunu söylemek istiyoruz, en kısa zamanda bu sorun çözülmez ise, bundan sonraki demokratik eylemimize İktidar partisine mensup üç vekilimizi eyleme davet edeceğiz ANKARADA enerji bakanı vekillerimizi ciddiye almıyorsa, Halkla beraber bu meydanda olsunlar. Gelmezlerse bu işin altında kalacaklardır. STK. PLATFORMU olarak bu işin peşini bırakmayacağımızı bilmenizi isterim

Çağın geldiği noktada artık elektrik sorunu bir sorun olmaktan çıksın…

Bizler KSTK olarak bundan böyle ilçemizin tüm sorunlarına duyarlı olacağımızı belirtmek isteriz

Bize destek veren basına ve tüm halkımıza teşekkür ederiz dedi 3 dakikalık alkışlı oturma eylemi yapıldı.

13.08.2011

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Video Galeri