Elektrik sorunu Çözülmezse birileri altında kalır

KIZILTEPE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMU

 

33 STK den Oluşan Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu elektrik sorunun çözülmesi için sorumlulara 1 hafta zaman tanıdı.

Kurulan bu platform, hiç bir kişi veya kuruluşun alternatifi değildir ve olmayacaktır. Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Kızıltepe demirbaşı ve gelecek nesillere bırakacağımız değerli bir mirasımız olacaktır. Bu platform, saflarımızı daha da sıklaştırma adına şimdiye kadar gözden kaçırılan,  göz ardı edilen önemli unsurlarımızın, değerlerimizin geç de olsa hatırlama ve hatırlatma harekâtıdır.

 Herkesi ve her kesimi kucaklayacak, en başta iletişimsizliği ortadan kaldırmayı hedefleyen, Kızıltepe’nin, daha iyi tanıtımına yönelik işlerlik kazandıracak projelerin, söylem ve eylemlerin, her koşulda ön planda tutulacağı,  ferdi beklentilerin ve hesapların değil, Kızıltepe'nin hizmetinde olunacağı, asgari müştereklerimizden başlayıp, yüksek Kızıltepe ideallerine ulaşma gayretinin ve samimiyetinin de sergileneceği geniş tabanlı bir yapı olması için her dernek başkanının görev alması dileği ile, hayırlı ve uğurlu olsun. 

 

Yukarıda gecen dileklerimizle başlattığımız Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun ikincisini gerçekleştirdiği genel kurul toplantısında,  aşağıda isim ve görevleri gecen yönetim kurulu oluşturulmuştur.

 

                                         Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu

                                            Yönetim Kurulu:

               

 

              Dönem Sözcüsü…….: M. Şerif ÖTER

            Dönem Sözcüsü Yrd..: Veysi GÜÇ

                     Dönem Sözcüsü Yrd..:Menduh ÇAKAR

                     Genel Sekreter……...: Ömer Faruk KILIÇ

            Üye….………………: İbrahim DUNLAYICI

            Üye….………………:Mehmet ARAS

            Üye….………………: Vecdi CAYIROĞLU

           

 

Platformun Genel Kurul Toplantısında Şu Kararlar Alınmıştır

Bu aralar Kızıltepe’nin gündeminde ne Komutanların istifası ne Küresel kriz ve ne demokratikleşme,bu aralar Kızıltepe’nin sadece elektrik kaynaklı bir elektrik sorunu var…    Günde 50 defa elektrik gelip gitmekte. Vatandaşlar bıktı artık, insanlar günlerce elektriksiz kalmakta. Artık bu sorun çözülsün!!!  

Son zamanlarda bölgenin en önemli sorunu haline gelen elektrik mevzusu iyiden iyiye Kızıltepe’deki vatandaşları çileden iyice çıkardı desek yeridir. Esnaf elektrik kesintileri nedeniyle iş yapamaz hale gelmiştir. Bölgemizin yaz mevsiminin aşırı sıcak olması, vatandaş acısından elektrik sıkıntısı da eklenince yaşam dayanılmaz bir hal almıştır.

Bölgemiz enerji üretim kaynakları açısından oldukça zengin bir konumda olmasına rağmen zamanında yapılmayan iletim hatları, altyapısız ve plansız yapılan dağıtım hatları nedeniyle tüketici açısından Türkiye’nin en ciddi problemlerinin yaşandığı bölgedir.

Tarımsal sulama sektörü, birçok insana istihdam alanı yaratmaktadır. Ancak kuyulardan elektrik enerjisi ile sulama yapılması için Enerji Nakil Hattı, trafo postaları, su motorları gibi tesisatların kurulması nedeniyle ülke ekonomisi açısından önemli sayılabilecek kaynaklar bu alana aktarılmıştır. Yöre halkı ve çiftçilerin büyük zorluklarla ve önemli maliyetlerle oluşturdukları tesisler kalitesiz ve kesintili enerjiden dolayı hasar görmektedir. Bu durum ürün verimi ve kalitesini de olumsuz etkilemektedir. TEDAŞ tarafından elektrik bedeli talep edilirken çiftçinin hasar gören sulama teçhizatının ve ürünlerinin bedeli dikkate alınmamaktadır.

Çağın geldiği noktada artık elektrik sorunu bir sorun olmaktan çıksın… ve çözüm bulunsun…Son olarak yaptığımız araştırma neticesinde anlaşılmıştır,ki  bölgemize ve ilçemize KEBAN,dan verilen elektrik miktarında geçen dönemlere göre, enerji miktarında azalmaya gidildiği,bölgemizden kesilen miktarın turizm sezonu münasebetiyle Akdeniz bölgesine aktarıldığına dair,bilirkişilerce yapılan inceleme sonucu kamuoyu ile paylaşılan bu bilgi inandırıcıdır,şöyleki, iki yıldır yaz aylarına gelindiğinde elektrikte dalgalanma ve kesintiler yaşanmaktadır,oysa kış mevsiminde daha çok enerji tüketilmesine rağmen bu tür kesinti ve dalgalanmalar olmuyordu . Basın aracılığıyla sorumlulara,yetkililere sesleniyoruz Mubarek ramazan ayına yeni girmiş bulunuyoruz bu mubarek ayın hürmetine hatırına ALLAH rızası için  lütfen bu sorunu çözün,neden bu sorun sadece bölgemizde var ADANA’DA-KAYSERİ’DE-GAZİANTEPTE-ANTALYADA-RİZEDE TÜRKİYENİN 80 İLİNDE ELEKTRİK SORUNU YOK AMA SORUN MARDİN VE İKİ İLÇESİ KIZILTEPE VE NUSAİYBİN’DE VARDIR.İnsanlarımız sıcaktan camilerde ibadetini yapamaz duruma gelmişler,öğrenciler okul sınıflarında bu bu elektrik sorunu ile  orda ders yapamazlar. bu işin vebali büyüktür. çözülmez ise birileri altında kalır.Önümüzdeki hafta pazartesi gününe kadar sorun çözülmez ise, 33 STK.DAN OLUŞAN KIZILTEPE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI PLATFORMUN Alacağı karar şu yönde olacaktır.Türkiye’nin 42 vilayetinden nüfusu daha kalabalık ilçemizin ve köylerde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte yasaların STK ve platformlara verdiği yasal yetkiyi kullanarak kitleleri sokağa, meydanlara toplanmak için çağrı yapacağımızı bize yaşatılan bu zulmün,eziyetin hesabını demokratik yollardan çok sert bir şekilde ortaya koyacağımızı sorun çözülünceye kadar tepkimizin dozunu her geçen gün artıracağımızı duyuruyoruz gerekirse ANKARA’YA meclise kadar gideceğimizi.

Kızıltepe Sivil Toplum Kuruluşları Platformu genel kurul toplantısında aldığı karar doğrultusunda ilk görüşmeyi Kızıltepe Tedaş Müdürü Ensari Kavak’ı makamında ziyaret ederek elektrik sıkıntının sebeplerini ve çözüm yollarını görüştü.

Facebook'ta Paylaş
 • Adınız
  :
   
  Email Adresiniz
  :
   
  Arkadaşınızın Email Adresi
  :
   
     
  Sizin veya arkadaşınızın bilgileri hiçbir şekilde kayıt altına alınmamaktadır.
Elektrik İle İlgili Diğer Haberler
Video Galeri